Отидете към основна версия

2 475 15

Разрушения и произвол: Израелци отказват да воюват в Газа

  • израел-
  • газа-
  • хамас-
  • бенямин нетаняху

Защо има толкова много палестински жертви в Газа, та нали извършваме целенасочени атаки и имаме добро разузнаване, пита се израелски офицер

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Защо има толкова много палестински жертви в Газа, та нали извършваме целенасочени атаки и имаме добро разузнаване, пита се израелски офицер, който междувременно отказва да се върне там. И не е единственият.

Само допреди няколко месеца Ювал Грийн е служил като военен санитар в Газа – младият израелец бил мобилизиран почти непосредствено след терористичното нападение на Хамас на 7 октомври миналата година. Сега той е част от малка група резервисти, които в открито писмо отказват да се върнат в ивицата Газа. Той взел решението си, след като командирът му заповядал да изгори къщата на едно палестинско семейство, която била завзета от неговата част.

Това не допринася с нищо за военния успех

„Казаха ни при напускане да изгорим къщата, в която бяхме настанени. Отидох при командира и го попитах – защо? Защо да го правим? Отговорите, които получих, просто не бяха добри. Затова казах – не съм готов да оставя множество семейства без покрив, най-вече защото това няма да допринесе с нищо за военния успех. На следващия ден си тръгнах“, споделя Грийн пред ДВ.

Той смятал да откаже военната служба като резервист още преди нападението от 7 октомври, понеже е против израелската окупация на Западния бряг на река Йордан. В мисленето му обаче настъпил обрат, предизвикан от ужасяващото насилие на бойците от Хамас срещу невъоръжени цивилни граждани в Израел. Но след това в Газа отново се изпълнил със съмнения в правотата на Израел заради разрушенията и царящата атмосфера на отмъщение.

Как така има толкова жертви

Офицерът Майкъл Офер Цив пък прекарал почти два месеца в командна централа от другата страна на границата. Там той надзиравал придвижването на частите в ивицата Газа, грижел се за тяхната сигурност и координирал въздушните нападения в тези райони. Но след като напуснал централата, и той се изпълнил със съмнения. „Когато човек чува за огромния брой жертви, се пита – как така се стига дотам, та нали извършваме целенасочени атаки и имаме толкова добро разузнаване? Как може да има толкова много загинали?“.

Цив заявява пред ДВ, че за частите в Газа няма ясни правила за действие. „Цялата система бе изградена така, че първо се стреля, а чак след това се задават въпроси. Или пък изобщо не се задават въпроси, тъй като няма такива.“

На бившия резервист не му е лесно да говори открито. Семейството му и приятелите му го подкрепят, но някои гледат на него като на предател. И макар че Грийн и Цив могат да влязат в затвора заради отказа си да служат, израелските отбранителни сили ЦАХАЛ до момента не са предприели никакви мерки срещу тях.

Пред ДВ Грийн споделя, че една от причините да откаже да служи са и огромните разрушения в Газа. „Навсякъде се виждат разрушени сгради. Някои са разрушени заради това, че под тях е била открита терористична инфраструктура, че е имало тунели или нещо подобно. Но Израел определено не полага никакви усилия да атакува целенасочено, така че ивицата Газа да остане обитаема.“

Отговорите от Израел

От ЦАХАЛ отхвърлят обвиненията на Грийн и Цив и заявяват, че се придържат към израелското и международното право. Обясняват, че разрушаването на сградите е било извършено поради необходимост и с подходящите средства. А действията, които не са съобразени с оперативни нужди, влизали в противоречие със заповедите и ценностите на армията, поради което се разследват.

Двамата резервисти се решават да говорят пред ДВ и във връзка с искането за мирно споразумение, което да сложи край на войната, а останалите заложници в ивицата Газа да бъдат освободени.

„От декември насам има ясни предложения на масата, в които се казва, че когато войната приключи и има споразумение за примирие, заложниците ще бъдат върнати в Израел. И няма да умират повече войници. Към това се добавя и още нещо много важно: палестинците ще спрат да живеят в този ад, който сега цари в Газа“, обяснява Грийн пред ДВ. Двамата с Цив знаят, че са малцинство сред израелските резервисти. Но се надяват поне да предизвикат обществен дебат.

Поставете оценка:
Оценка 5 от 22 гласа.

Свързани новини