Отидете към основна версия

5 018 69

САЩ имат списък с оръжия, непредадени досега на украинската армия

  • сащ-
  • украйна-
  • оръжия-
  • нато-
  • русия-
  • война-
  • пентагон

Киев не се нуждае от разрешението на Вашингтон, за да нанесе ответни удари по цели дълбоко в Русия, но той може да използва оръжия, които сам произвежда, каза на 1 октомври говорителят на Държавния департамент на САЩ Матю Милър

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Главният командир на американските военни в Европа състави списък с оръжейни системи, които САЩ притежават и които биха могли да помогнат на Украйна в борбата ѝ срещу Русия, а администрацията на президента Джо Байдън все още не е предоставила, съобщава CNN.

Сред тях са ракети въздух-земя и комуникационна мрежа, използвана от НАТО.

В приложение към секретен доклад относно стратегията за Украйна, който беше представен на Конгреса в началото на миналия месец, генерал Крис Каволи очертава списъка.

В доклада си Каволи не засяга въпроса защо САЩ не са предоставили системи, които според него биха били полезни. Но американски служители по-рано изразиха загриженост за опасността чувствителната американска технология да попада в руски ръце, което според един източник вероятно е мотив за задържането със системата Link 16. Ракетите въздух-земя, които се изстрелват от изтребители, може и да не са полезни за украинците, освен ако не постигнат някакво ниво на превъзходство във въздуха, добавя източникът.

Почти три години след началото на войната, украинците все още молят САЩ да осигурят по-модерно оръжие и да премахнат ограниченията върху това как могат да се използват ракетни системи с голям обсег, предоставени от САЩ. И тъй като до президентските избори в САЩ остава по-малко от месец, бъдещето на подкрепата на САЩ за Украйна остава несигурно, въпреки че САЩ казват, че работят, за да гарантират, че Украйна има това, от което се нуждае, за да ги издържи поне до края на 2025 г.

Списъкът е ключова част от "плана за победа" на Зеленски за спечелване на войната. Байдън, който досега е забранявал на украинците да разполагат ракетни системи за дълбоки удари в Русия, не е отхвърлил напълно искането, все пак казват източниците през изданието. Но в крайна сметка отговорът остава неангажиращ.

Киев не се нуждае от разрешението на Вашингтон, за да нанесе ответни удари по цели дълбоко в Русия, но той може да използва оръжия, които сам произвежда, каза на 1 октомври говорителят на Държавния департамент на САЩ Матю Милър.

"Украйна не се нуждае от нашето разрешение, за да удря по руски цели. Те са суверенна държава и могат да използват оръжия, които сами произвеждат. Което е много, ако погледнете програмите, които са въвели през последната година", каза Милър.

"И ако погледнете оръжията, които им предоставихме, дадохме да се разбере, че те могат да ги използват, за да удрят през границата срещу руски цели, извършващи атаки", добави той.

Въпросът за използването на западни ракети с голям обсег за поразяване на цели дълбоко в Русия беше един от ключовите въпроси и по време на посещението на украинския президент Володимир Зеленски в Съединените щати миналата седмица. Киев все още не е получил разрешение за подобни удари.

В четвъртък президентът на САЩ обяви допълнителна военна помощ за Украйна на стойност 8 милиарда долара.

Поставете оценка:
Оценка 2.8 от 39 гласа.

Свързани новини