Отидете към основна версия

1 540 18

Членове на Европейския парламент: Агресията на Китай срещу Тайван ще има обратен ефект

  • тайван-
  • китай-
  • европейски парламент-
  • еп-
  • русия-
  • крим-
  • инвазия-
  • агресия-
  • авторитаризъм-
  • демокрация-
  • полупроводници

Тайван се радва на солидна подкрепа от международната общност

Враждебността на Китай към Тайван само ще доведе до "обратен ефект" и ще отчужди още повече тайванския народ, както се случи с отношението на много украинци спрямо Русия, заявиха членове на Европейския парламент (ЕП) по време на посещение в Тайпе на 30 октомври.

По време на интервю в Тайпе, Михаел Галер, председател на групата за приятелство с Тайван в ЕП, направи паралел между подхода на Китай спрямо Тайван и ситуацията в Украйна. "Много хора в Украйна, говорещи руски, за известно време се питаха: 'Кой съм аз и в коя страна живея?' Но след окупацията на Крим през 2014 г. и пълномащабната инвазия през 2022 г. тези хора ясно заявиха: 'Аз съм украинец и не искам да бъда третиран като руснак'," отбеляза Галер. Според него, подобно на Украйна, натискът на Китай кара тайванците да се обединяват и да се противопоставят на агресивния натиск от страна на Пекин.

Френският евродепутат Бернар Гета също подкрепи позицията на Галер, като подчерта, че "поради враждебността на Пекин към Тайван, вие все повече се оформяте не само като страна, но и като нация."

По време на срещата, Галер похвали Тайван за демократичния му модел, който, по негови думи, е "ежедневно предизвикателство" за Китай, доказвайки, че китайскоезично общество може да се организира демократично и успешно, в контраст с комунистическия режим на континента.

В коментар по повод скорошната резолюция на Европейския парламент, отхвърляща "грешната интерпретация" на Китай относно Резолюция 2758 на ООН, Галер заяви, че тя е символ на единство и общо разбиране в Европа, че политическите обстоятелства не трябва да бъдат едностранно преиначавани. С мнозинство от 432 гласа "за", 60 "против" и 71 въздържали се, резолюцията е категоричен знак за подкрепа на Тайван в международната общност.

Галер поясни, че макар резолюцията на ООН ясно да посочва Китайската народна република като представител на Китай в ООН, тя не забранява на Тайван да участва в международни форуми като наблюдател или участник.

По време на среща с вицепрезидента на Тайван Сяо Би-кхим на 29 октомври, делегацията обсъди възможности за разширяване на икономическото сътрудничество между Европейския съюз и Тайван. Двете страни обмениха мнения относно възможни икономически споразумения в ключови сектори.

Галер посочи, че въпреки предложението на ЕП за двустранно инвестиционно споразумение с Тайван, някои икономически експерти смятат, че такъв ход може да е "прекалено амбициозен" на този етап. Затова задачата на ЕП е да определи области с взаимна полза, където страните да засилят сътрудничеството чрез подписване на меморандуми за разбирателство.

Тайван е "световен шампион" в производството на полупроводници, но Европейският парламент се стреми към сътрудничество и в областта на изкуствения интелект, който се развива с бързи темпове и е сфера, в която ЕС иска да напредне чрез колаборация с Тайван, обясни Галер.

Той добави, че в много случаи ЕС предоставя на Тайван технологии за производството на нови продукти, и подчерта необходимостта от развитие на тази "взаимна зависимост" в интерес на двете страни.

Поставете оценка:
Оценка 2.1 от 15 гласа.

Свързани новини