Отидете към основна версия

14 163 170

Какво представлява руската хиперзвукова балистична ракета "Орешник", с която Путин удари Украйна

  • русия-
  • украйна-
  • ракети-
  • владимир путин-
  • нато

Руският президентът потвърди вчера, че Москва е нанесла удар по Украйна с нова балистична ракета със среден обсег на действие в отговор на това, че Киев е използвал американски и британски ракети срещу територията ѝ

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Руският президентът Владимир Путин потвърди вчера, че Русия е нанесла удар по Украйна с нова хиперзвукова балистична ракета със среден обсег на действие в отговор на това, че Киев е използвал американски и британски ракети срещу територията ѝ.

Агенция Ройтерс пояснява какво представлява новата руска ракетата "Орешник" ("Леска").

Какво каза Путин?

Вчера руският президент заяви, че войната в Украйна ескалира към глобален конфликт, след като Съединените щати и Великобритания позволиха на Киев да нанася удари по-дълбоко в руската територия с техни ракети, и предупреди Запада, че Москва може да отвърне на удара.

В пряк отговор на използването от страна на Украйна на американски и британски ракети той заяви, че Русия е изстреляла "Орешник", една от най-новите си ракети със среден обсег на действие, по отбранително предприятие в украинския град Днепър, административен център на Днепропетровска област.

В града се намира концернът за производство на космически ракети "Пивденмаш", известен на руснаците като "Южмаш", който по съветско време е бил един от центровете на военната ракетна промишленост.

Каква е ракетата?

Путин каза, че "Орешник" е хиперзвукова балистична ракета. По думите му тя се движи със скорост 10 пъти по-висока от тази на звука (скоростта на звука се равнява на 1235 км/ч - бел. ред.) и затова не може да бъде прехваната. Според руски източници обсегът на действие е 5000 км, което позволява на Русия да порази по-голямата част от Европа, както и западното крайбрежие на САЩ.

Изглежда, че новата ракета има многосъставни, независимо самонасочващи се бойни части (Multiple independently targetable reentry vehicles - MIRVs): отделни бойни глави, носени от балистична ракета, които могат да поразяват различни цели.

Анатолий Матвийчук, руски военен експерт, заяви, че тя може да носи от шест до осем конвенционални или ядрени бойни глави, а според Юрий Подоляка, известен проруски военен блогър, вероятно вече е на въоръжение.

Министерството на отбраната на САЩ заяви, че ракетата, която руските сили са използвали при атаката, е създадена на базата на междуконтиненталната балистична ракета (МРБ) РС-26 "Рубеж".

Пентагонът и Белият дом заявиха, че Вашингтон е бил уведомен за изстрелването по линия на каналите за намаляване на ядрения риск.

Какво каза Украйна?

Военновъздушните сили на Украйна съобщиха, че Русия е изстреляла МБР срещу град Днепър, въпреки че САЩ подчертаха, че това не е вярно, тъй като междуконтиненталните балистични ракети трябва да имат обсег на действие не по-малък от 5500 километра.

Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че руското нападение с нов тип балистична ракета представлява "явна и тежка ескалация" и призова за международната общност да осъди действията на Москва.

Какво представлява РС-26 "Рубеж"?

РС-26 "Рубеж" е балистична ракета, задвижвана с твърдо гориво, която може да бъде придвижвана по пътищата. Тя е разработена през 2008 г.

През 2019 г. Съединените щати официално се оттеглиха от знаковия Договор за ликвидиране на ракетите със среден обсег на действие, подписан през 1987 г. между Москва и Вашингтон, след като заявиха, че Русия нарушава споразумението - обвинение, което Кремъл отхвърли.

По онова време Съединените щати твърдяха, че Русия разработва крилата ракета с наземно базиране (известна като в Русия като "Новатор 9M729"), която се различава от РС-26 "Рубеж".

Поставете оценка:
Оценка 3.8 от 52 гласа.

Свързани новини

Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Китай, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания