Отидете към основна версия

12 Декември, 2024 04:49, обновена 12 Декември, 2024 04:49 12 834 334

Макрон иска да изпрати в Украйна 40 хиляди бойци от НАТО

  • украйна-
  • русия-
  • еманюел макрон-
  • нато-
  • войници

Френският президент ще разговаря днес по темата във Варшава с полския премиер Доналд Туск

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Днес френският президент Еманюел Макрон ще пристигне във Варшава, за да обсъди с полската страна мироопазваща мисия, която трябва да защитава суверенитета на Украйна, ако бъде подписано споразумение с Русия.

Бившият заместник-генерален секретар на НАТО Камил Гран заяви пред Rzeczpospolita, че по време на среща с новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп френският лидер може да е изразил готовността на Европа да поеме риска да защитава украинския суверенитет.

Франция активно предлага изпращането на мироопазваща мисия в страната, която да следи руснаците да не нарушават примирието. Френският институт за международни отношения работи по разработването на проект на тази мисия. Неговият експерт Ели Тененбаум съобщи, че военният контингент може да наброява пет бригади (около 40 хиляди военнослужещи). Командването на една бригада може да бъде поверено на Полша.

Сега има само три начина да се осигурят на Украйна гаранции за сигурност. Съединените американски щати и Германия се противопоставят на "немския" сценарий, който предвижда влизането на страната в Северноатлантическия алианс, докато част от нейните територии са под окупация. "Израелският“ модел е несигурен, тъй като постоянните доставки на оръжия за Украйна ще зависят от състоянието на бюджетите на САЩ и Европа:

"Третият е "корейският“ модел: международна мироопазваща мисия, която охранява демаркационната линия между Южна и Северна Корея повече от 70 години. Именно на този трети модел, с включването на елементи от първия и втория, трябва да се базират гаранциите за сигурност на Киев“.

Гранд смята, че е важно в подобна мисия да се включат възможно най-много държави и САЩ, дори ако участието им е само символично. Той прогнозира, че след изборите Германия и Нидерландия може да подкрепят тази идея.

Макрон ще обсъди идеята си полския премиер Доналд Туск, пише изданието Политико, цитирано от БТА.

"Вярно е", потвърди пожелал анонимност дипломат от ЕС, без да уточнява от кои държави биха могли да дойдат войниците.

Високопоставен полски служител обаче заяви, че са изненадани от съобщеното предложение на Макрон.

"Това не е формула, която би ни позволила да вземем такова решение“, каза служителят и добави, че решенията за мироопазващи мисии трябва да се вземат в рамките на ООН или Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), а не в двустранно обсъждане с френския президент. Изпращането на полски войски в Украйна "би имало смисъл само във формата на НАТО", добавиха те.

Предложението за мироопазващи сили е отделно от предишната идея на Макрон да изпрати военни инструктори в Украйна по време на продължаващата война.

По-рано тази седмица украинският президент Володимир Зеленски на срещата си с Фридрих Мерц, вероятния следващ канцлер на Германия, като че ли спомена за такъв план, отбеляза "Политико".

"Ще ви кажа честно, че можем да мислим и да работим върху позицията на Еманюел [Макрон]", каза Зеленски пред репортери. "Спомняте ли си, той предложи ... войски на тази или онази държава да присъстват в някои територии на Украйна, което би ни гарантирало сигурност, докато Украйна не е в НАТО."

"Но преди това трябва да имаме ясно разбиране кога Украйна ще бъде в ЕС и кога ще бъде в НАТО", добави той.

Зебенски също така подчерта необходимостта за Украйна от гаранции за сигурност, когато се срещна с Тръмп в Париж през уикенда.

Най-голямото искане на Украйна е да получи официална покана за присъединяване към НАТО, но членове като САЩ и Германия се противопоставят на това, загрижени да не бъдат въвлечени във война с Русия. Без членство в НАТО Киев се опасява, че всяко мирно споразумение просто ще позволи на Русия да си поеме дъх и да атакува отново, след като възстанови армията си.

"Пределно ясно е, че прекратяването на войната и спечелването на мира е възможно само когато Украйна е в НАТО и в ЕС“, заяви украинският вицепремиер Олга Стефанишина пред "Политико".

Поставете оценка:
Оценка 2.3 от 164 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: