Отидете към основна версия

24 167 429

Украйна може да претърпи катастрофално поражение, след което руските танкове ще са на полската граница

  • украйна-
  • русия-
  • сащ-
  • владимир путин-
  • путин-
  • война-
  • нато-
  • полша

Нито един от сценариите за край на войната не включва Украйна да си върне всички окупирани от руската армия територии

Снимка: БГНЕС/ EPA

Ако новата американска администрация в лицето на Доналд Тръмп изостави Украйна, то руските танкове ще се появят на полската граница и НАТО ще загуби стратегически позиции. Това е един от възможните сценарии за изход на войната в Украйна, описан от The Times.

Най-лошият възможен сценарий e Русия да продължи войната дълго време и да избягва преговорите. В този случай, ако Украйна остане без подкрепата на САЩ, тя може да претърпи военно поражение. Тръмп, имайки предвид критиките си към хаотичното напускане на САЩ от Афганистан, ще бъде предпазлив за такъв катастрофален резултат.

Поражението на Украйна би имало тежки последици за световната сигурност. Милиони украински бежанци ще потърсят спасение в чужбина, а хиляди, останали в Украйна, ще се окажат в руски затвори. НАТО ще загуби стратегически позиции, а танковете на Путин ще се появят на границите на Полша.

Вторият сценарий не е много по-добър от първия. В този случай Украйна, лишена от подходяща западна подкрепа, ще бъде принудена да направи отстъпки от позиция на слабост, сключвайки споразумение, предвиждащо разделянето на страната и създаването на проруско правителство. Това ще бъде триумф за Русия, осезаемо поражение за Украйна и нейните съюзници. Тук не се очаква Нобелова награда за Тръмп.

Третият сценарий предполага прекратяване на военните действия. Ако това стане част от прехода към всеобхватно мирно споразумение, това може да стабилизира региона и да запази суверенитета на Украйна, при спазване на международните гаранции за сигурност. Ако обаче примирието не е придружено от мирно споразумение, то само ще замрази конфликта. Както показва опитът от Минските споразумения, това ще остави място за нов етап от войната, когато Русия реши да възобнови настъплението.

Четвъртият сценарий е най-голямата надежда за Украйна. Той предвижда засилване на позициите на Киев с подкрепата на САЩ за преговори от позицията на силата. Това ще позволи сключването на споразумение, което ще гарантира икономическа жизнеспособност, суверенитет и гаранции за сигурност. При сегашната ситуация връщането към границите от 1991 г. е малко вероятно. Укрепването на позицията на Украйна ще изисква решителни действия от страна на САЩ, включително санкции срещу Русия, военна подкрепа и икономическа помощ.

Украйна вероятно ще бъде принудена да се съгласи на определени териториални отстъпки. Проучване на Киевския международен институт по социология показа, че вече 32% от украинците са готови да обмислят подобни стъпки в името на мира. При надеждни гаранции от Съединените щати тази цифра може да се увеличи.

Украинският президент Володимир Зеленски заяви вчера , че САЩ не са спрели военната помощ за Украйна, след като новоназначеният държавен секретар Марко Рубио обяви, че ще спре отпускането на чуждестранна помощ за срок от 90 дни, предаде AP. Зеленски не уточни дали хуманитарната помощ за страната му е спряна. Украйна разчита на САЩ за 40% от военните си нужди.

Поставете оценка:
Оценка 2.2 от 138 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: