Дълго време украинският президент Володимир Зеленски отказваше да сключи сделка за редкоземните суровини на Укрйана с американския президент Доналд Тръмп. Това обаче се промени. И основният въпрос е защо, пишат focus.de и Tagesspiegel.
Три години след пълномащабната инвазия на руската армия Украйна се намира в критична ситуацията. Новата американска администрация настоява Киев да се откаже от свои територии, отказва да обещае влизане на украинците в НАТО, а Тръмп дори нарече Зеленски „диктатор“.
В тази трудна ситуация украинските суровини влязоха в действие. Сред тях са така наречените редкоземни елементи като литий, титан и уран, но също и газ и нефт. Въпреки че значителна част от тези минерални ресурси се намират в окупирани от Русия територии, някои находища съществуват и на територия, контролирана от Украйна. Тръмп иска част от приходите на тези суровини – като компенсация за военната помощ на САЩ за Украйна.
И тук идва логичният въпрос – какво ще получи Украйна? Киев поиска гаранции за сигурност от САЩ, за да не бъде извършена нова руска инвазия (ако сега бъде спрян огънят).
Зеленски трябваше да признае, че въпрос, който е ключов за оцеляването на страната му, почти не е включен [в последния договор между Киев и Вашингтон за редките елементи]: гаранциите за сигурност, които имат за цел да възпрат Русия от нова атака в случай на прекратяване на огъня, се споменават само в едно, много неясно изречение. Съединените щати, както се казва в точка 10 от документа, „подкрепят“ съответните усилия на Украйна. Но нищо повече като подробности.
Зеленски до момента отказваше да сключи сделка с американците за украинските природни ресурси, но сега изглежда, че сделката най-накрая е сключена – въпреки че проектоспоразумението не предоставя конкретни гаранции за сигурност. И така, какво доведе до промяната на мнението в Киев? Дали украинското ръководство е под толкова голям натиск, че просто няма друг избор?
Много подробности около споразумението все още са неясни – и Зеленски също така подчертава, че неговият успех зависи от преговорите, които той тепърва ще води с Тръмп.
Много подробности около споразумението все още са неясни. „Все още не знаем точно какво ще получи Киев в замяна“, казва експертът по сигурността Кристиан Мьолинг. „Дори ако украинците не получат гаранции за сигурност, те могат да продължат да получават оръжейни доставки от Съединените щати. От гледна точка на Зеленски това може да бъде приоритет в настоящата драматична ситуация“, посочва още Мьолинг. И допълва: „Ако го погледнете в мащаба на спешността, тогава конвенционалната сигурност и оборудването на собствените въоръжени сили е по-важно от гаранцията за сигурност от САЩ.“
В крайна сметка гаранциите за военна сигурност – в идеалния случай с някаква форма на участие на САЩ – са централната точка на прекратяване на огъня или мирно споразумение. Но те все още не се виждат на хоризонта.
Тръмп води открит диалог с агресора Владимир Путин, а украинците дори не са включени в масата за преговори. Въпреки че се решава тяхната съдба. Според експерти Украйна се намира в лоша позиция към днешна дата. Ако сделката за суровините наистина се случи, това показва, че преговорната позиция на Украйна е очевидно лоша.