Няма да има глад в България. Страната ни има запаси от пшеница, зърно и олио поне за две години. Това заяви на пресконференция в Министерски съвет министър на земеделието Десислава Танева.
Тя призова българите да не се презапасяват.
"Тук днес пред вас и в този час съм с представители на хранителните магазини и представители на индустрията, която произвежда храна. Днес искаме да кажем пред всички вас реални цифри и информация, с които ще ви уверим, че българските производители са способни и имат ресурси за 2 години напред да задоволят вътрешното потребление, дори и да няма нова реколта. Няма никакви поводи за притеснение в това отношение. Храна има достатъчно. Място за паника изобщо няма. Всяка паника и презапасяване само ще доведе до натоварване на семейните бюджети, защото всяка една храна има срок на годност и след време ще трябва да бъде изхвърлена, което не е хубаво. Българска храна има и то предостатъчно. Не трябва да се презапасяваме".
Това заяви на брифинг в Министерски съвет министърът на земеделието Десислава Танева.
Тя посочи, че през последните десетилетия българската хранителна индустрия успешно се е реформирала и в момента работи по европейски стандарти. По отношение на млякото и хляба имаме мощности и запаси, които могат да ни стигнат за 2 години.
Радослав Михайлов от Асоциацията на млекопреработвателите заяви, че България от десетилетия е изхранвала не само Европа, но и България. Влизаме в сезон, в който имаме увеличение на продукцията. В разгара на тази криза призоваваме населението да посяга към традиционни продукти като киселото мляко, каза Радослав Михайлов.
Представителят на месопреработвателите потвърди, че браншът има запаси и договори за месеци напред.
Имаме мощности да храним българите с риба поне за година, заяви представителят на сектора рибарство.
"В бранша хлебопроизводство и сладкарство няма никакъв повод за паника", обяви Мариана Кукушева, член на Управителния съвет и официален говорител на Федерация на хлебопроизводителите и сладкарите. "Наблюдаваме, че има по-голямо търсене на хляб, което е добра новина за нас. Няма колега, който да е притеснен, че няма суровини. Възможностите са да издържим 2 години без дори да има реколта", увери тя.
"Аз смятам че място за притеснение за изхранването на българските граждани с млечни продукти няма", категоричен бе Димитър Зоров, председател на Асоциацията на млекопреработвателите в България. "Имаме всички нужни суровини. Не трябва да се всява паника и не трябва да се търсят сензации. Производството няма да спре и мляко ще има", добави той.
"Ние сме добри производители на риба и изключителни преработватели", разкри д-р Йордан Господинов, ген. секретар на Консултативния съвет за Черно море и изп. директор на Асоциация на производителите на рибни продукти. "Нашият сектор е предназначен предимно за експорт. В България като цяло се консумира по-малко риба, отколкото в ЕС. Дори и да спрем риболова, можем да изхранваме България с риба за една година напред. Никой няма да има проблем с рибата. Проблемът е, че консумираме риба само един път в седмицата и аз призовавам - консумирайте риба поне два пъти седмично", призова той.
"Категорично заявявам, че има достатъчно произведени консервирани плодове и зеленчуци", обяви Антоанета Божинова, изпълнителен директор на Съюза на преработвателите на плодове и зеленчуци. "Няма никакъв повод за притеснение. Трябва да бъдем отговорни не само към семействата си, но и към цялото общество. Храна ще има и няма място за паника. Ако можем да си останем по домовете, нека си останем. Можем да отговорим във всяко едно отношение", добави тя.
"Уверявам всички потребители, че няма нужда от паника", заяви Жана Величкова, изпълнителен директор на Асоциацията на производителите на безалкохолни напитки в България. "Можем да отговорим без никакъв проблем на търсенето. Няма никакъв елемент за притеснение", категорична бе тя.