Тайвански изследователски екип е синтезирал за 14 дни генерик на лекарството Remdesivir, за да се повишат шансовете за борба с коронавируса COVID-19.
Водещата академична институция в Тайван обяви, че екип от учени, работещи почти денонощно в надпревара с времето, са успели в рамките на две седмици да създадат синтетична версия на антивирусното лекарство ремдесивир, което показа обещаващи резултати при лечението на коронавируса от Ухан.
Академия Синика обяви на своята страница във Фейсбук, че екипът от учени е успял да репликира ремдесивир (лекарство от групата на нуклеотидните антагонисти, разработено основно за борба с Ебола) „от нищо до самостоятелно производство на субстанция с много висока чистота“. След като получил задача да репликира лекарствената молекула, седемчленен екип, ръководен от Чен Ронг-Джи, асоцииран изследовател в Института по химия на Академия Синика, започнал проучвания и разработки на 6 февруари.
Учените са прекарали следващите 14 дни, работейки ден и нощ, за да синтезират 100 mg ремедесивир. Чен каза, че поради недостиг на суровини, компонентите за производство на медикамента не могат да бъдат доставяни. Затова екипът му изнамира свой собствен метод за синтезиране на лекарството от нулата.
Процесът преминава през повече от 10 сложни стъпки, като в съпътстващите процедури някои съединения трябва да бъдат пречистени многократно и много по-прецизно. И накрая, на 20 февруари е постигнато ниво на чистота на ремдесивир от 97 процента.
Според Чен работата по синтеза на лекарството е била трудна и сложна. Той казва, че въпреки че тимът е само от седем члена, всеки от тях е изпитвал силно чувство за дълг и с нетърпение е очаквал да даде своя труд, за да допринесе за овладяването на епидемията.
Ученият твърди, че чрез инвестирането в изследвания, разработки, развойна дейност и неуморен труд екипът успява успешно да синтезира препаратът за две седмици, започвайки от нулата. Президентът на Академия Синика Джеймс Ляо подчерта, че това постижение доказва, че институтът има способността да изпълнява задачи по синтеза и разработка на лекарства.
Ляо се надява, че лекарството няма да е необходимо в Тайван, но казва, че е важно да го има в готовност, в случай че огнището на епидемията се разрасне на острова и ситуацията се влоши. Той набляга на това, че когато лекарството вече е синтезирано, то може да се произвежда масово, за да помогне за лечението на тежките случаи на заболяването.
В момента медикаментът се разработва от американската биофармацевтична компания Gilead Sciences за борба със смъртоносните Ебола, Близкоизточен респираторен синдром (MERS) и Тежък остър респираторен синдром (SARS), последните два от които също са предизвикани от коронавирус. Смъртността при тях бе много по-висока, но самите вируси имаха по-ниска вирулентност от COVID-19.
Установено е, че Ремдесивир показва обнадеждаващи резултати при прилагането на първия пациент в САЩ, заразен с коронавируса от Ухан. Пациентът е изписан от болницата след успешното му възстановяване.