''Биологичната война е едно, то е в теорията на конспирациите. A това, че последствията и ситуацията, в която живеем наподобява на тази на война, вече мисля, че всеки може донякъде да се съгласи с такава теза. Това усещане се усилва и от факта, че няма определен модел за реакция в такава ситуация. Сякаш навсякъде се импровизира. Дори по отношение на медицинско-санитарната част. Затварянето на границата сякаш е повсеместна реакция. Но виждаме например, че Обединеното кралство избира стратегия, на която научната обосновка е различна от тази, която по-голямата част от останалия свят избира да прилага'', това заяви за кризата, предизвикана от коронавирусната инфекция, пред Лили Маринкова в студиото на ФАКТИ кметът на столичния район ''Средец'' Трайчо Трайков, който е и бивш министър на икономиката, енергетиката и туризма в първия кабинет на Бойко Борисов.
''Аз лично рецесията я очаквам от няколко месеца, да не кажа от повече от година. Икономическият цикъл се пренатегна по редица други причини. Растежът на борсите, основно в САЩ, но не само там, изглеждаше всичко друго, но не и здрав и обоснован на фундаменти. Основният фактор, който подклаждаше този растеж, бяха безплатните пари. По целия свят централните банки определят лихви близки до нулата или в някои случаи отрицателни. Цялата тази ликвидност се изсипва в купуването на активи, защото логичното икономическо очакване е, че когато активите са краен брой... финансовите средства са все повече и тогава трябва да имаме инфлация. Инфлация нямаше, или поне така твърдят всички национални статистики. За сметка на това във финансови активи, не непременно в реалната икономика, а в собствениците на акции, които продаваха и не непременно ги влагаха в компаниите си. Според мен, а и не само, беше въпрос на време трендът да се обърне. В случая COVID се появи като класическия ''Черен лебед'', нещо което никой не очаква, но може да се очаква, че такова нещо ще се появи.
Дори и да не беше това, щеше да има нещо друго и големият проблем е, че централните банки по света имат твърде малко средства за класически монетарен отговор на тези неща. А още по-лошо е, че тежко задлъжнели правителства в тази ситуация са принудени да отхлабят всякаква финансова дисциплина. Дори в еврозоната това от два дни вече е факт като официално разрешение от Европейската централна банка. Отпадат или се вдигат лимити за държавна помощ, за държавен дефицит, всичко това не може да ме прави кой знае какъв оптимист'', заяви Трайков по темата с икономическите последици, които вече са факт, или ще дойдат заради кризата, предизвикана от COVID-19.
Той застъпи тезата, че световната икономика, в даден момент, е щяла да изпадне в рецесия, с или без COVID-19.
За нефтената война между Русия и Саудитска Арабия, която води дo намаляване на цените на петрола, Трайков заяви:
''България е сред страните, които са най-зависими от внос на суров петрол, така че това за нас има почти само и единствено положителни измерения. Падането на цената нa нефта, двойно, през последните няколко седмици, ако се задържи на тези нива, ето днес е стабилно под 30 долара, но да кажем..., ако остане около 30 долара това означава 2 млрд. по-малко от годишната ни сметка за нефт. Като сложите и половин милиард спестяване от газа, за година и половина сме избили КТБ. Освен чисто финансовото, това са спестявания, които отиват директно в джоба на потребителите, индустриални и частни. Да, разбира се, една част ще полепнат по пръстите на рафинерията и търговците, но въпреки това. Така че от тази гледна точка България е сред печелившите от подобно развитие на нещата. Защо казвам почти обаче? Защото такива драстични и бързи сривове в цената обикновено са знак за по-сериозни проблеми. Те се отразяват в световния инвестицицонен климат и движение на капиталови потоци, които почти няма начин да се отразят положително, дори на страна като България.''
Според Трайков в дългосрочен план нефтът си отива като гориво.
''Принципно, тази криза започна толкова рязко, че трудно някой е планирал систематичен отговор, предварително. Някои реагират по-бързо, други по-бавно, когато тя дойде. Някои по-логично и систематично, други по-хаотично. Тук вече може да има със сигурност и оправдани и неоправдани обвинения'', коментира Трайчо Трайков и добави какво би направил той в създалата се кризисна ситуация:
''Аз бих се погрижил на първо място за най-уязвимите, включително това, което започна сякаш да се случва на равнище община, възрастните хора от застрашените рискови групи да си стоят вкъщи и всякакви разходи, които са необходими за тази цел, са оправдани. За социален патронаж, за доставка по домовете, за всичко, което е небходимо да се финансира, за да не излизат застрашените групи хора от домовете си, е оправдано. След това финансова подкрепа за компанните, виждаме, че всички го правят. Цялата ми икономическа битност и подготовка е против такъв подход, но това е извънредна ситуация, в която всичко е оправдано. Тук обаче имаме големия проблем с доверието в държавата, че тя ще го направи грамотно, справедливо и безкористно.''
Целия разговор можете да изгледате във видеото: