Отидете към основна версия

13 572 27

Българин, живеещ в Швейцария, за ФАКТИ: Хората тук не са в паника, няма и презапасяване

  • коронавирус-
  • българин в чужбина-
  • швейцария-
  • факти

Мерките срещу коронавируса в Швейцария са сходни с тези, които се прилагат в България

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Колко основателно, колко не, страхът от коронавируса завладя целия свят. Ситуацията е наистина сериозна, но все пак може би щеше да е по-добре, ако някои световни лидери не бяха прекалявали със силните думи. Не малко хора нямаше да бъдат допълнително смачкани.

Противно на нагласите на определени български политици, които е твърде вероятно повече никога да не влязат в парламента, от ФАКТИ, като изпълнени с хуманизъм хора, се интересуваме и от ситуацията в останалите страни по света, и в частност от българите, които са се установили в чужбина.

За да разберем каква е моментната ситуация в Швейцария, какви са мерките на тамошното правителство в борбата срещу коронавируса, както и всички останало съпътстващо кризисната ситуация, медията ни се свърза с г-н Александър Радонов, който от няколко години живее в швейцарския град Женева. Припомняме, че той бе участник в инициативата на ФАКТИ ''Гласът на българите в чужбина''.

Ето какво ни разказа Александър Радонов за моментната ситуация в Швейцария:

''Колкото и странно да ви се струва мерките тук са сходни с тези в България. Ограничиха се събирания и търговия, училища и градини са затворени до второ нареждане. Но, защото швейцарците са дисциплинирани и вярват на институциите, не са се панирали. Границата с Италия е затворена, Германия затвори границата с Швейцария, но с Австрия и Франция не е. Театри, кина, молове и магазини са затворени. Работят аптеки и хранителни. Но, за разлика от много държави, тук не се презапасяват. Налице е запасяване, но с мярка. Тукашните хора се съобразяват, че има и други нуждаещи се. Солидарността се усеща навсякъде. Даже на много места непознати предлагат помощ на възрастните си съседи - основно да им напазаруват. Който може да работи от вкъщи, работи. А и конфедералното правителство ще вземе мерки да подкрепи бизнеса на хората. Финансови стимули и данъчни облекчения, но най-важно е животът и здравето на хората.

Попитан дали има възможност да се възползва от опцията ''работа от вкъщи'', г-н Радонов отговори така: ''Вече го правя. Много е трудно, но децата не трябва да изостават много (бел. ред. Александър Радонов е Монтесори учител на деца в норма и деца с увреждания). Сега с колеги от цял свят обменяме опит, защото е новост за сферата ни''

''Най-важното, което може да се каже в този момент е, че икономика се възстановява, животът - не. Бих посъветвал читателите да слушат здравия разум, да не се поддават на паника и внушения. Паниката е най-лошият съветник в такива ситуации'', заяви още сънародникът ни, живеещ в Швейцария.

По информация, идваща от швейцарските власти, към вчерашния ден случаите на коронавирус в страната са 2650, като при 19 от тях е последвал и летален край.

Подобно на България, но до 19 април, Швейцария също ще е в състояние на извънредно положение.

Поставете оценка:
Оценка 4.1 от 15 гласа.

Свързани новини