Отидете към основна версия

5 944 26

Пекин: От "китайския вирус" до "вирус", инстинктът за оцеляване на Тръмп надделя

  • сащ-
  • китай-
  • коронавирус-
  • ковид-19-
  • доналд тръмп

Поддържането на добри отношения с Китай е също необходимо, твърдят от КНР

Снимка: БГНЕС/ЕРА

В непрекъснатата размяна на реторика между Китай и САЩ настъпи неочакван обрат през последните два дни. Американският вицепрезидент Майк Пенс каза в понеделник, че усилията на Китай в борбата с COVID-19 са „много по-прозрачни" в сравнение с предишни епидемии. Президентът на САЩ Доналд Тръмп публикува съобщение в „Туитър" същия ден, в което използва думата „вирус" вместо „китайския вирус" по отношение на епидемията. Във вторник той каза по Фокс Нюз, че „не трябва да правим от мухата слон" и призна, че той е сторил това, предава "Радио Китай".

Въпреки това, откакто Тръмп започна да използва фразата „китайския вирус", се появиха много случаи на китайци и американци с китайски произход, които бяха тормозени и малтретирани по улиците. Политическият натиск върху Тръмп в страната расте.

В международно отношение, поддържането на добри отношения с Китай е също необходимо. Просто казано, САЩ не разполагат с достатъчно материали за справяне с епидемията. Ситуацията беше предсказана още в края на януари. Администрацията на Тръмп обаче не предприе действия до 19 март, когато прибягна до Закона за отбранителната продукция. Дори тогава Тръмп не приложи на практика мерките. Губернаторът на Ню Йорк Андрю Куомо заяви директно, че ако федералните власти не осигурят повече вентилатори за града „те ще трябва да поемат отговорност за хилядите хора, които ще починат".

Тръмп вече е разговарял с южнокорейския президент Мун Дже-ин за възможността за подкрепа, който е отвърнал, че правителството му ще предостави такава според възможностите си.

Говори се, че САЩ търсят да внесат китайски защитни маски и облекла. Поддържането на добри отношения с Китай е от жизненоважно значение в тези кризисни времена. Китай вече показа ясно готовността си да помогне на онези в нужда.

Проблемът е, че при тази ситуация Тръмп не може да очаква да изглади отношенията с Китай в замяна на помощи и след това отново да ги наруши. Разработването на ваксина и овладяването на епидемията изискват време и гарантиране на медицинските и фармацевтични доставки, което означава, че стабилните работни отношения между Китай и САЩ са ключови. Определянето на смъртоносната зараза като „китайски вирус" със сигурност не помага.

Ето защо администрацията на Тръмп трябва да промени тона си.

Поставете оценка:
Оценка 4.4 от 23 гласа.

Свързани новини