Отидете към основна версия

7 882 58

COVID-19: Младото поколение може да плати по-висока цена от възрастното

  • коронавирус-
  • пандемия

Ако това е така, пандемията ще бъде значително по- кратка във времето, което обезсмисля крайните, но вредни за икономиката и обществото мерки

Снимка: БГНЕС

Коментар на Антон Гицов във "Фейсбук"

В статия озаглавена "Можe да има риск за възрастните, но аз се страхувам за младите, които ще платят тежка цена" в английския "Дейли Мейл" известният наблюдател Стивън Гловър пише: "Ние трябва да си зададем един шокиращ въпрос: Правилно ли е да спасим живота на най- възрастните, но да позволим да бъде разрушен живота на милиони млади?"

Кловър цитира двама учени. Единият, проф. Брайн Търнър, специалист по експериментална генетика, в писмо до "Таймс" предвижда, че е възможно да дойде момент, когато екстремните мерки на правителството ще причинят неприемлива икономическа вреда. "Като 72 годишен- пише проф. Търнър- аз по-скоро бих приел риска свързан с прихващането на Ковид-19, отколкото да видя бъдещето на децата ми застрашено".

Другият, Филип Томас, професор в Бристолския университет по менажиране на риска, е публикувал изследване, в което твърди, че ако икономиката отбележи спад над 6.5%, отрицателните последици причинени от тези мерки изразени в намаляване продължителноста на живота и нарастване на здравословни проблеми ще са с по- голяма тежест от отрицателния ефект от пандемията. Кловър цитира и президента Тръмп, който заяви, че "не може да позволим лекарството (екстремните мерки) да причинят повече вреда от проблема (коронавируса).

Кловър поставя и друг въпрос: Ами ако правителството греши и преувеличава размера на пандемията? Той цитира Сунетра Гупта, професор по епидемиология в Оксфордския университет, според който може би до половината от британското население вече е преболедувало от мека форма на коронавируса и е придобило имунитет. Ако това е така, пандемията ще бъде значително по- кратка във времето, което обезсмисля крайните, но вредни за икономиката и обществото мерки. Но за да се установи това- казва Гупта, единственият начин е масово тестване на населението.

Такова е и мнението на Мрак Уулхауз, професор по инфекциозни болести в Единбургския университет, който счита, че трябва да се прилага масово тестване за да се установи, кои са преживяли заразата. Той изказва също предположение, че вече може в значителна част от населението да е изграден колективен имунитет.

Британското правителство изглежда е наясно с това и пресата съобщава, че в най- скоро време ще бъдат одобрени тестове, от които да се възползват милиони.

С този проблеми вероятно ще се сблъска и нашата страна. Според икономистът Красен Станчев, основател на Института за пазарна икономика, до момента загубата е 50 милиона лева на ден, което означава, че целият фискален резерв стига за 140 дена. Но има загуби, които не се виждат, казва той, причинени от това, че държавната и общинската администрация, териториалните администрации на централните органи, които обслужват икономиката практически не работят и той призовава за корективни мерки в това отношение. Само строителният бизнес, твърди той, в размер от 4 милиарда и 800 милиона е в риск.

Много вероятно е, значителен брой трудоспособни мъже и жени да са прекарали заболяването и да са придобили имунитет и напразно да стоят вкъщи вместо да работят. Но това може да се установи само чрез масово тестване с надеждни лабораторни тестове.

Поставете оценка:
Оценка 3.5 от 15 гласа.

Свързани новини