Пандемията от коронавируса предизвика вълна от дарения сред световните политически лидери. През последната седмица много от тях - президенти, председатели на парламенти, премиери и министри, решиха да се включат в борбата с COVID-19 като дарят заплатите си. За момента българските политици се въздържат от такава, явно крайна според тях мярка. Председателят на Народното събрание Цвета Караянчева, заяви, че новите заплати на депутатите няма да бъдат замразени, тъй като това би било популизъм. Единствено от АБВ се чу призив за „ограничаване на месечните възнаграждения на президента, народните представители, министрите и техните политически кабинети до 1000 лева до края на извънредното положение”. Дали това въобще ще се случи е съвсем друг въпрос.
И докато българските политици решат дали да омекотят поне малко удара от икономическите последствия в следствие на пандемията, техните колеги от други държави вече дариха заплатите си.
Президентите на САЩ, Турция, Азербайджан и редица други държави, заявиха, че даряват месечните си възнаграждения в борба с коронавируса.
Инициатор на световната акция беше Сингапур. Още на 28 февруари, за да „демонстрират солидарност с гражданите на страната” президентът, премиерът и членовете на кабинета, се отказаха от една месечна заплата. Постъпката впечатлява с факта, че министрите в Сингапур получават една от най-високите заплати в света – близо 60 000 EUR на месец. Буквално няколко часа след обявяване на това решение, подобно взеха и лидерите на Хонг Конг, които също пожертваха по една месечна заплата за борба с коронавируса.
Сред първите в света, решили да дарят заплатата си, беше и президентът Доналд Тръмп. В началото на март той преведе по сметка на министерството на здравеопазването и социалната политика 100 000 USD от месечните си приходи.
Примерът му беше последвана от президента на Азербайджан Алхам Алиев. На 21 март той прехвърли на създадения Фонд за борба с вируса почти 100 000 EUR. На 30 април и президентът на Гърция Катерина Сакеларопулу преведе на кризисния фонд две свои месечни заплати. Примерът ѝ беше последван и от премиера на южната ни съседка Кириакос Мицотакис, който призова депутатите също да жертват две свои месечни заплати. Той подчерта, че „политическите страни трябва да са предводители на солидарността“. Аналогичен ход предприеха и в Естония и Албания. Кметът на Талин реши да се откаже от индексация на заплатата, а албанският премиер за неопределен срок намали наполовина своята и на заместниците си заплата.
Инициативата все още не е реализирана в Украйна, но е на етап обсъждане. Инициативата дори се обмисля да бъде оформена законодателно. Премиерът на страната Украйна Денис Шмигал призова чиновниците да „затегнат коланите“ и наполовина на орежат заплатите си до края на 2020 г. Ако мярката бъде гласувана в държавния бюджет, то тя ще засегне депутатите, министрите, ръководния състав на прокуратурата, чийто заплати 10 пъти надвишават минималната за страната (бел. ред. получават на месец минимум 1540 EUR). Аналогична мярка обсъждат и в Армения. С подобно предложение излезе на 31 април опозиционната партия „Просветена Армения“.
Тенденцията се засилва и в други краища на света. С цел набирането на допълнителни средства за борба с коронавируса Парагвай намалява заплатите на чиновниците си с 20% и реформира държавния апарат. В резултат се очаква за три месеца да бъдат направени икономии в размер на 52 млн. USD. Своята заплата с 80% намали и президентът на Кения Ухуру Кениата.
Някои държави в Близкия Изток също се присъединиха към акцията. След обявяването на извънредно положение в Ливан, над 20 депутати и министри обявиха, че ще преведат своите мартенски заплати на държавни болници и на National Corona Defense Fund, създаден от министъра на здравеопазването на страната.
Турският президент Реджеп Ердоган се отказа от 7 свои месечни заплати, или общо малко над 83 000 EUR. В обръщение към нацията той заяви: „Нито един вирус не може да бъде по-силен от нашето единство, солидарност и братство. Започваме кампания на солидарност в борбата с коронавируса“.