Отидете към основна версия

6 690 16

Коронавирус в Германия: сценарий от 2012 прилича удивително на случващото се днес

  • дойче веле-
  • коронавирус-
  • вирус-
  • германия-
  • азия-
  • пандемия

През 2012 г. институт разработва сценарий за хода на пандемия в Германия, който удивително прилича на случващото се днес

Снимка: Shutterstock

През 2012 година специалистите от германския институт "Роберт Кох" заедно с няколко германски служби разработват сценарий за хода на пандемия в Германия, който удивително напомня на случващото се днес. В него новият вирус се нарича "Моди-ТОРС" и отнема живота на 7,5 милиона германци. Авторите на хипотезата описват тежката криза в претовареното здравеопазване, огромните щети за икономиката, депресията сред хората и сериозните обществени и политически последици.

Вирусът тръгва от пазар в Азия

Вирусът тръгва от някакъв пазар в Югоизточна Азия. Там той се предава от диво животно на човек, след което започва да се пренася от човек на човек. Опасността е забелязана прекалено късно, защото заразените не се разболяват веднага - точно както при коронавируса днес, инкубационният период трае до 2 седмици. В сценария учените рисуват и тази картина: как двама заразени пристигат в Германия, единият от които посещава едно изложение в Северна Германия, а другият отива на студентски обмен в Южна Германия. Те, заедно с пристигнали по-късно в страната заразени хора, предават вируса по линия на социалните си контактки, а заразата се разпространява с нарастваща скорост.

Също като днес в реалния живот, в хипотетичния сценарий властите се опитват да ограничат разпространяването на вируса чрез карантина, затваряне на училища и забрана на масови мероприятия. Но тези мерки само забавят епидемията и ограничават броя на смъртните случаи. Много е важно да се спечели време, за да се изработят повече предпазни средства и да се обясни на хората как да ги използват, пише в сценария, който е внесен в Бундестага в началото на 2013 година.

Днес всички се питат: защо германските власти не са взели необходимите мерки, след като експертите ясно са предупредили за възможната опасност? Защо не са били своевременно осигурени достатъчно защитни маски, предпазни облекла и дезинфектанти за нуждите на болниците, например? В отговор на журналистическо запитване, германското Министерство на вътрешните работи пояснява, че в рамките на федералните структури в страната, защитата срещу катастрофи е компетенция на провинциалните правителства, а не на Берлин.

В сценария от 2012 година с поразителна точност се описват сцени от днешния ден. В болниците умират хора, а лекарите не могат да направят нищо друго, освен да третират някои от симптомите. Графиките за разпространението на болестта също изглеждат точно като днешните. А цялата система на германското здравеопазване е претоварена по абсолютно същия начин, както в реалния живот днес: липсват защитни облекла за лекарите и ресурси за третиране на болните, лекарите са принудени да решават кои болни да оцелеят и кои - да умрат.

Разликите между сценария и днес

Според сценария от 2012 година, положението не е никак розово и извън стените на болниците. Масово фалират фирми, снабдяването на населението със стоки от първа необходимост също става все по-трудно. Авторите на хипотетичната конструкция стигат до извода, че властите ще се изправят пред предизвикателства, за които изобщо не са подготвени. А до развръзката остава още много време, защото - според авторите на сценария - ваксина се появява чак след 3 години.

Разбира се, между онзи сценарий и сегашната действителност има една изключително важна и успокояваща разлика: днешната пандемия взима много по-малко жертви, а самата болест протича доста по-леко. Освен това солидарността между хората и добрата дисциплина, които наблюдаваме в Германия днес, също опровергават мрачните прогнози в сценария. Това важи и за равнището на международно сътрудничество. В обобщение: науката, политиката и хората днес се справят с пандемията много по-добре, отколкото в хипотетичния сценарий. Очаква се още, че лекарство и ваксина ще се появят много по-бързо. Въпреки това, дори ако кризата продължи само година, предизвикателството пред цялото човечество си остава огромно.

Поставете оценка:
Оценка 3.7 от 15 гласа.

Свързани новини