Лекарите в Ломбардия, италианската област, която бе най-силно засегната от пандемията на коронавируса, критикуват местните власти за начина, по който се справят с кризата, и заявиха, че техните грешки трябва да послужат за урок на всички.
Общо 17 127 души починаха от вируса в Италия, най-много в света, като 55 процента от смъртните случаи са в Ломбардия. В региона са регистрирани и 39 процента от общо 135 586 случая на заразяване с вируса в страната, предава БТА.
Изключително високият брой на смъртните случаи в Ломбардия, която е най-богатата област в Италия, породи изумление, а местните власти твърдят, че е възможно роля да са изиграли голямата гъстота на градското население и високият процент възрастно население.
В изпълнено с критики писмо обаче високопоставени лекари, сред които ръководителите на 11-те провинциални здравни служби в Ломбардия, твърдят, че недостатъците на областната система за здравеопазване са изострили най-голямата криза, с която се е сблъсквала Италия от времето на Втората световна война. Сред посочените от тях недостатъци са недостигът на защитни облекла за здравните работници, който често провокира недоволство от началото на епидемията на 21 февруари.
"Това доведе до смъртта на много колеги, до това много от тях да се заразят и вероятно до неумишленото разпространение на вируса, особено в началните етапи на епидемията", пише в писмото, публикувано в уебсайта на националната федерация на лекарите, хирурзите и ортодонтите.
Федерацията твърди, че 94 лекари са починали от вируса, много от тях в Ломбардия, чието ръководство е от крайнодясната партия "Лига". Властите на Ломбардия не коментираха случая. Лекарите критикуват "липсата на стратегии" в справянето с кризата, липсата на надеждна информация и малкото направени тестове на фона на разпространението на вируса. Това доведе до неточна картина с по-малко заразени и донякъде с по-малко смъртни случаи, отколкото са в действителност, пишат те. Макар в съседната област Венето да започна масово правене на тестове, в Ломбардия тестове се правят само на сериозно болните, имащи нужда от болнична помощ, с аргумента, че няма възможност за повече тестове.
Писмото съдържа критики за дейността на домовете за възрастни хора, където стотици хора починаха, без дори да им бъде направен тест.
Лекарите твърдят, че само в провинция Бергамо са починали 600 от шестте хиляди пенсионери в подобни домове.
Италианското министерство на здравеопазването съобщи вчера, че ще изпрати инспектори в най-големия дом за възрастни хора в Милано, Пио Алберго Тривулцио, където от март починаха над сто човека.
Снимка на девет тела в моргата на дома бе публикувана вчера на първа страница на вестник "Република", а на друга се вижда как църквата на дома е пълна с ковчези.
Ръководителят на здравните служби на Ломбардия Джулио Галера отхвърли твърденията на медиите, че регионалните власти са дали разрешение болниците да изпращат заразени пациенти без предпазни средства в домовете за възрастни хора, за да освободят място в препълнените болнични стаи.
"Винаги сме действали в името на общото благо в рамките на извънредното положение и няма да позволим на когото и да било да отправя фалшиви обвинения във връзка със сериозната и дисциплинирана работа, която вършим", заяви той във Фейсбук. Той няма предвид писмото на лекарите.
Здравната система на Италия е децентрализирана, като регионалните власти контролират парите, които постъпват в болниците, намиращи се на територията на съответната област. Ломбардия се фокусира върху разработването на двойна частно-държавна мрежа от болници на високо ниво, но критиците твърдят, че това е за сметка на медицинската грижа за низините.
"Държавното здравеопазване и медицината на низините бяха неглижирани и отслабвани в нашата област в продължение на много години. Ще бъде трудно да се възстановим от тази ситуация в момента", обобщават лекарите, като предлагат за отправна точка областта да започне да прави масови тестове на здравните работници.