Отидете към основна версия

4 567 19

Какво се знае дотук за коронавирус и какви са симптомите?

  • дойче веле-
  • симптоми-
  • коронавирус-
  • болест-
  • кашлица-
  • бели дробове-
  • оплаквания

Тази болест има много различни лица

Снимка: БГНЕС/ EPA

Специалистите постепенно опознават коронавируса. Всеки ден те научават нещо ново. Практикуващите лекари обаче невинаги могат да се възползват от трупащото се познание: те спасяват хора и нямат достатъчно време за четене, отбелязва сайтът на телевизия "Евронюз". Както вече съобщи и Дойче Веле, КОВИД-19 е коварна болест с много лица. Поради това швейцарски учени я нарекоха дори "хамелеон". Досега установените факти наистина са често противоречиви и могат да създадат объркване.

Какво (не) се знае до момента

- Близо половината заразени не развиват симптоматика, но могат да пренасят вируса

- Мнозинството пациенти имат само леки симптоми

- При тежко болните пациенти убийствен е не вирусът, а неконтролираната реакция на имунната система, която може да увреди редица важни органи

- Досега не е ясно защо определени пациенти, независимо от възрастта си, развиват тежка симптоматика

- Вирусът може да атакува нервната система, като в определени случаи задухът възниква не от белодробно възпаление, а по неврологични причини

- Учените още не знаят колко дълго оздравелите пациенти могат да продължат да пренасят заразата

- Още не се знае колко продължава имунитетът, изграден в резултат от прекарана болест.

Всичко това обяснява защо съветите и препоръките на здравните власти и политиците толкова често са противоречиви и нетрайни. Типични примери са както разногласните указания за носенето на маски, така и мерките за социално дистанциране. Не на последно място и в България.

Какви могат да бъдат симптомите?

Кашлица и висока температура - за тези симптоми се заговори в самото начало. Междувременно се появиха и доста други, а лекарите вече смятат, че половината заразени имат нетипична сиптоматика. Но как точно се развива болестта?

Във виралната фаза вирусът бързо се размножава в дихателните пътища. Симптомите напомнят обичайния грип и изчезват за 6-10 дни. Така протича болестта при 80% от заразените. Много от тях се оплакват от неприятни болки в гръдния кош - някои казват, че болките се усещат като прорязвания от стъкло.

При други 20% се стига до пулмонална фаза с белодробно възпаление. Това възпаление е необичайно, то засяга и двете крила на белия дроб и води до задух.

Най-тежко е положението при онези пациенти, при които се развива така наречената "цитокинова буря" - неконтролирана реакция на имунната система срещу вируса, която предизвиква тежки възпаления и всъщност е главната причина за летален изход. Цитокините са белтъчни молекули, но механизмите, по които те действат, не са достатъчно изучени. Знае се, че те "ремонтират" увредени клетки. При белодробно възпаление например цитокините трябва да унищожат част от увредената тъкан - и това става чрез възпаление. При КОВИД-19 обаче в тежките случаи се стига именно до "цитокинова буря". Неконтролираната възпалителна реакция може да засегне не само белите дробове, но и бъбреците, червата, дори сърдечния мускул.

От главоболие до загуба на вкус

Както вече стана дума, болестта може да засегне и централната нервна система. Лекарите смятат, че причина за задуха понякога е тъкмо невъзможността на нервната система да контролира дишането. Освен това някои пациенти се оплакват от загуба на обоняние или вкус. Тези оплаквания навярно също са неврологична основа. Има и пациенти, които страдат от главоболие, а други - от разстройство.

Според проучване на германския институт "Роберт Кох", за което са били изследвани 67 000 души, най-честият симптом е кашлицата. Участниците в проучването са показали следната пропорция на симптомите: 52% кашлят, 42% имат температура, 22% - хрема. А от това следва, че около половината от заболелите нито кашлят, нито имат температура.

Все още няма яснота по въпроса доколко излекуваните пациенти получават дългосрочен имунитет и колко дълго те представляват потенциална опасност за околните. Лекари предупреждават още, че ако се избърза с вдигането на ограниченията, възможно е да се появи и втора вълна на заболяването. Затова в момента всички единодушно препоръчват най-вече баналните "бабешки" мерки: миене на ръце, домашна карантина, спазване на дистанция. Спазвайте ги и Вие!

Поставете оценка:
Оценка 4.3 от 4 гласа.

Свързани новини