Отидете към основна версия

4 314 24

В историята на петрола не е имало такъв момент

  • петрол-
  • барел-
  • цена
Снимка: ЕРА/БГНЕС

Исторически момент в своята история преживя петрола. Стойността на барел с доставка през месец май, котиран на борсата в Ню Йорк, вече е отрицателна. На 20 април цената му първоначално спадна с 5 USD на барел. Последва спад под 2 USD на барел. Стремителното поевтиня до 1 цент за барел, а при закриването на вчерашната търговия вече се търгуваше с минусова стойност - 37.63 USD за барел за майска доставка.

Причините за подобен феномен са две. Едната е свръхпредлагане, а другата че договорите за майските доставки изтичат на 21 април и търсенето от страна на доставчиците на физически купувач е огромно. Огромните запаси от петрол в САЩ карат продавачите да пласират суровината на каквато ѝ да е цена.

Анализатори съветват участниците на пазара да не се фокусират върху ситуацията с цената и доставките за месец май, а да гледат какво ще се случи с юнските доставки. Там цената е положителна, макар да отчита спад от 11% до 22 USD за барел.

Ако сте си мислели, че отрицателните банкови лихви са нещо странно, какво ще кажете за цена на барел петрол от около минус 37 USD? Този реторичен въпрос се задава в редакционна статия на "Уолстрийт джърнъл" по повод случващото се.

Разбира се реалната цена на петрола не е под нулата, но такива са странностите на фючърсните пазари при срив на търсенето заради пандемията от коронавируса и световната рецесия. Търговците на суровината я складират с очакването, че ще спечелят повече, когато по-късно през годината цената ще се повиши и финансовата система подобри състоянието си, обяснява изданието.

Обаче оперативният капацитет на складовете се изчерпва. По изчисления на Американския петролен институт складовете на територията на САЩ побират около 825 милиона барела, като на практика незапълнен остава обем от стотина милиона барела. Сделката за намаляване на добива, която президентът Доналд Тръмп сключи наскоро със Саудитска Арабия и други производители на петрол, може да спомогне за значително намаляване на доставките. Но със сигурност това няма да стане скоро, а и споразумението зависи от доброволни обещания и никакви решения относно добиването не биха могли да балансират с подобен световен срив в търсенето.

Поставете оценка:
Оценка 4.2 от 5 гласа.

Свързани новини

  • Невиждан срив: коронавирусът зарази и петрола

    Какво се случи на пазарите? Заради кризата с Ковид-19 цените на петрола паднаха драстично през последните няколко седмици. Появиха се разногласия м ...
    22.04.2020
    4 054
    15
  • Петролни войни!

    Светът се къпе в петрол, почти няма търсене за него, а местата за съхранението му се изчерпват, информира Асошиейтед прес. Това накратко обяснява с ...
    21.04.2020
    7 849
    37
  • Медведев: Това с петрола прилича на картел

    Русия е готова да обсъди нови модели за търговията с петрол със своите партньори. Това обяви заместник – председателят на руския Съвет за сигурн ...
    21.04.2020
    4 558
    37