В Хонконг живеят 7,5 милиона души. От началото на пандемията от коронавирус обаче там са починали "само" четирима болни от Ковид-19 - въпреки че не е наложена пълна карантина. Защо Хонконг се справя толкова добре?
Нито един нов случай на зараза с новия коронавирус - това оповести Хонкгонг в понеделник (20 април). Такова нещо се случва за първи път от началото на март. Въпреки това здравните власти призоваха гражданите и занапред стриктно да спазват хигиенните предписания и социалната дистанция и да избягват ненужни пътувания.
Какви мерки предприе Хонконг?
В Хонконг, който е под китайско управление, живеят 7,5 милиона души. Градът съумя да предотврати неконтролираното разпространяване на заразата - от януари досега там са били регистрирани общо 1030 случая на зараза и "само" четири жертви. За разлика от други многомилионни градове, в Хонконг не е наложена строга карантина. Училищата са затворени, много хора работят в режим "домашен офис", ресторантите и моловете са слабо посещавани, а 99% от гражданите носят маски. В офис-сградите, търговските центрове и публичните институции измерват телесната температура на хората, почти навсякъде е осигурена и възможността за безплатна дезинфекция.
В Хонконг затворени остават фитнес-залите, кината, помещенията за електронни игри и други развлекателни средища. В града до 23 април ще бъде забранено да се събират повече от четирима души на едно място. Всички пристигащи от Китай и други засегнати страни се поставят под 14-дневна карантина. Следи се и движението на хора между отделните райони в Хонконг.
В едно изследване, публикувано на 18 април, се констатира, че взетите в Хонконг мерки осигуряват разумното контролиране на епидемията. Сред тези мерки изследването посочва още масовите тестове и проследяването на контактите на заразените. Особено важно е и разумното поведение на гражданите. Междувременно ваканционни селища в Хонконг и новоизградени жилищни комплекси временно са превърнати в места за настаняване на хора под карантина.
"Няма нужда от тотална карантина"
"В общественото здравеопазване бяха взети бързи мерки, които показаха, че разпространяването на вируса може ефикасно да бъде ограничено, без да се предприемат изключително неприятни тотални ограничения като тези в Китай, САЩ или редица западноевропейски страни", констатира Бенджамин Каулинг от университета в Хонконг, ръководител на изследването, публикувано в реномираното издание "Lancet Public Health".
Авторите на изследването припомнят още, че Хонконг е бил по-добре подготвен за епидемията в сравнение с други държави, включително и благодарни на опита, натрупан през 2003 година след избухването на вирусната инфекция ТОРС.
Учените от Хонконг смятат, че успешната рецепта на медицинските власти в Хонконг може да бъде приложена и другаде. "И други правителства могат да се възползват от нашия опит", казва Каулинг. Той подчертава, че е важно да се запазят умерените ограничения, а гражданите да проявяват разбиране за ситуацията и да дадат своя принос за ограничаване на щетите.