Правителството на България се справя отлично със здравната криза. Първите икономически мерки също бяха много добри, но предизвикателствата за икономиката сега започват.
Това заяви бившият финансов министър Симеон Дянков. В момента той се намира в САЩ, където шеста поредна седмица се намира у дома заради въведените строги мерки за ограничаване на разпространението на COVID-19.
Според него причина за това е, че все още не е ясно колко дълго ще продължи кризата и изтъкна, че трябва да се готвим за тежки месеци. „Финансовите министри винаги са по-стиснати, но в бъдеще трябва да са по-щедри, защото се вижда, че кризата ще нанесе щети дълго време, след като излезем от нея. Това ще продължи години за някои сектори“, коментира Дянков.
По думите му по време на криза не е най-важно да има правилен пакет от мерки, а да се вземат бързи решения, които да се поправят в крачка. Бившият министър подчерта, че у нас първите стъпки са правилни. Той смята, че обявените от кабинета програми, като мярката 60:40 и грантовата система, са полезни, защото са влезли бързо в употреба.
„Разбира се, дори да се дават заеми, макар и безлихвени, домакинствата и бизнесът няма да издържат дълго. Трябва да се мисли за бъдещи стъпки“, изтъкна Дянков и допълни, че някои страни вече са увеличили ставките за бизнеса. Така ще се запазят работните места, но и ще се запазят доходите на домакинствата.
Икономистът смята, че туризмът у нас ще бъде ударен, тъй като зависим от транспортни връзки и от страните, които изпращат поток от туристи към България. „Ние се фокусираме твърде много върху секторите, които са на първо ниво – туризъм и транпорт. Има и сектори, които са поне толкова засегнати и важни за страната – производството на авточасти, които се правят край редица градове у нас. Тези заводи дълго време няма да работят в пълен капацитет, а за работниците трябва да се мисли сега“, подчерта Дянков.
Бившият министър смята, че България формално покрива всички критерии за влизане в ERM II. Според него страната ни се нуждае от чакалнята, защото там са големите финансови ресурси, на които можем да разчитаме.