Отидете към основна версия

4 750 37

Мерките за борба с коронавируса - "иди ми, дойди ми"

  • противоепидемични мерки-
  • извънредно положение

Ограничителните мерки за борба с коронавируса трябва да имат логика, да са обосновани, да правят смисъл

Снимка: БГНЕС

Както е известно, след като ни спаси от имигрантите, премиерът Бойко Борисов сега полага титанични усилия да ни спаси и от коронавируса. В тази му битка, той е подпомаган от щаба на ген. Мутафчийски, министъра на здравеопазването Кирил Ананинев , а що се отнася до столицата и от кметицата Йорданка Фандъкова. България, казва премиерът, първа в Европа въведе мерките.

Но кой определя кои са мерките и ги въвежда, как ги обосновава и кой определя тяхната трайност във времето.

Ето това е въпрос с повишена трудност.

Да вземе за пример столицата.

На 16 април Кирил Ананиев наложи блокада на София, влизане и излизане само в точно определени часове сутринта и следобед срещу декларация. Което доведе до километрични опашки на входовете към София. А на 21 aприл, грaждaнитe, кoитo oтивaт или ce връщaт oт рaбoтa c личeн aвтoмoбил, щe мoгaт дa влизaт и излизaт в Coфия пo вcякo врeмe cрeщу дeклaрaция. Тоест той "разхлаби" собствената си мярка, въпреки, че преди това прeдceдaтeлят нa Кризиcния щaб гeн. Вeнциcлaв Мутaфчийcки бе cъoбщил, чe зa ceгa нямa ocнoвaниe зa рaзхлaбвaнe нa oгрaничитeлнитe мeрки в уcлoвиятa нa извънрeднo пoлoжeниe.

Йорданка Фандъкова и тя наложи ограничителни мерки, отнасящи се до столицата. На 22 март, тя издаде заповед за забрана на достъп на гражданите до Витоша. Такава препоръка дал шефът на Щаба ген. Мутафчийски, но защо пък той е визирал специално Витоша? До Лозенската планина и Люлин, до Боровец и Рилските езера, до Пирин и Родопите може, а до Витоша не може? В трамваите,автобусите и в метрото, където се разминаваш на сантиметри от хора може, а на планината, където лесно може да пазиш дистанция не може? Защо - казва ли ти някой?

На 20 март министърът на здравеопазването огласи заповед, c ĸoятo зaбpaни нa гpaждaнитe дa влизaт в пapĸoвe, гpaдcĸи гpaдини, cпopтни и дeтcĸи плoщaдĸи и cъopъжeния нa oтĸpити oбщecтвeни мecтa. Което означаваше, че дори не можете да преминете през парка, ако най-краткият ви маршрут до работното място минава през част от зоните с ограничения. При нарушение, органите на реда могат да ви санкционират. Но пък след това на пресконференция той поясни, че забраната не включва собствениците на кучета, които могат да извеждат любимците си за кратка разходка „в паркове и градинки“. Значи с куче може, а без куче- глоба. "Във входа имаме две кучета и сега всички се редим на опашка да ги извеждаме, за да хванем малко слънце и ние. А и децата ни са малки и полудяват, ако стоят само вътре", обясни жител на блоковете в "Тракия" в Пловдив". Но пък във Варна глобиха семейство за разходка на куче в Морската градина. А Йорданка Фандъкова заяви , че заповедта на министъра не въвеждала изключение за домашни любимци от забраната за посещения на парковете, с една дума, не може да разхождаш кучета в парка.

"Ум да ти зайде" както има една пословица.

На 30 март здравният министър разпореди всички, които се намират на закрити или открити обществени места задължително да носят маски. На следващия ден обаче той сам отмени заповедта си с обяснението, че по тази мярка нямало единодушие в обществото. На 11 април обаче той подписа нова заповед, с която забрани отново излизането от дома без защитна маска или друго средство, покриващо носа и устата. Но излезе, че не той лично като здравен министър е съобразил и решил да издаде такава заповед – на брифинг преди това премиера Борисов съобщи, че щял да разпореди на Ананиев да издаде такава заповед. Което навежда на мисълта, че на практика заповедите на министър на здравеопазването са всъщност заповеди на премиера, облечени в съответна форма от здравния министър. Заповедта за носенето на маски първоначално важеше до 26 април, но пък след това беше удължена до 13 май "поради усложняващата се епидемична обстановка". Хванат ли те без маска или някаква саморъчно направена превръзка през устата и носа - 300 лева глоба. Но ако глобиш човек на минимална пенсия от 220 лева, значи да го умориш от глад, не е ли така? Освен това тази заповед уж се отнася за всички, но не съвсем. Ето премиерът обикаля с джипка страната и разговаря с хора, всички около него с маски, е неговите уста и нос не са покрити марка. И никой не го глобява с 300 лева. Но кой смее да глоби премиера? Виж, Каракачанов го отнесе, глобиха го с 300 лева, затова че седял на пейка в градинката пред Народния театър.

На 26 април - "ново двайсет" - със заповед министърът на здравеопазването Кирил Ананиев се разрешава посещенията на градски паркове и градини на деца до 12 години, придружавани от родител и на собственици на кучета, като се забранява сядането на пейки и на тревните площи. Ха сега де? Онзи ден с кучета може, после май не може, сега пак може. Хлапе на 12 години може да се разходи из парка, а деца над тази възраст не могат. Освен това, г-жа Фандъкова съобщи, че в определените софийски паркове ще могат да влизат още бременни жени и единично спортуващи, нещо, което г-н Ананиев не бе е разрешил в своята заповед. Междувременно кметът на Пловдив е обявил, че бременните жени и индивидуално спортуващи ще могат да се разхождат в паркове и градини между в определени часове.

Разрешението бременните жени да се разхождат в парковете поражда куп въпроси: значи бременна жена може, кой знае защо, а незабременяла не може. Като че коронавируса, който се мотае из парковете и градинките е придирчив, избягва бременните, а налита само на незабременялите. Ами ако жената е в третия месец и бременността и още не и личи, или пък някоя млада жена се изхитри да си сложи възглавничка под полата, как полицаят, който следва да глобява, удостоверява, коя е бременна или не?

Ако вече се разрешава на някои да влизат в парка, остава обаче забраната да сядат на пейка. Защо да не седнат и да си починат малко на пейка? Може би защото от дрехите им коронавируса ще се залепи за пейката и после ако друг седне на нея короновируса ще се лепне върху неговите дрехи? Но ако има такава опасност, защо не се забранява седенето в трамваите, автобусите и метрото, че даже и в такситата, взимаш такси, сядаш, а пък преди това преди теб десетки души са седели и някой може да е лепнал коронавирус на седалката? В Бургас отначало демонтираха пейките, а сега ги монтират отново - на разстояние една от друга, изглежда градоначалникът там е наясно за тази безсмислена забрана и в този град майките деца и бременните ще мога са сядат на пейките. Но пък нито там, нито който и да е друг град, няма да имат право на сядат на тревата - като че тя гъмжи от коронавируси.

Изключително активната в борбата срещу коронавируса в София г-жа Фандъкова заяви, че ако нещата проработят добре с това как ще функционират новите разпоредби за разходки в парковете, можело да се помисли и за подобни разпоредби по отношение на планината Витоша. Но за кого- само за бременните жени и за разхождащите кучета ли? Бременните жени, както е известно избягват да се катерят из планината. А който ходи на планината обича и да посяда на тревата, значи ли че ще бъде глобен?.

Ограничителните мерки за борба с коронавируса трябва да имат логика, да са обосновани, да правят смисъл. Те трябва да са последователни. Ако въведеш силно рестриктивни ограничителни мерки и след време, въпреки, че не е преминал пикът на епидемията, отмениш някои, най вероятно поради безсмислеността им и поради недоволството на гражданството, се създава впечатление на "иди ми, дойди ми" в прилагането на такива мерки и възниква въпросът- ако е допустимо и очевидно безопасно да се разхлабят някои мерки, защо изобщо са били въведени, причинявайки ред трудности и неудобства на населението?

Поставете оценка:
Оценка 4.7 от 53 гласа.

Свързани новини