Тестове, използвани в Русия за определяне на това дали един пациент има коронавирус или не, често са давали грешни резултати. Това разкриха московски служители, което поставя под въпрос достоверността на официално оповестените данни.
По данни на службите в Руската федерация към момента има над 177 хиляди заразени с коронавирус и 1625 жертви. Русия е пета в света по брой заразени. Кметът на Москва Сергей Собянин заяви – в същия ден, в който служители признаха за грешните тестове – че реалният брой на коронавирусните инфекции е три пъти по-голям.
Разкритието, че тестовите комплекти са давали грешни резултати, означава едно – реалният брой на болните е много по-голям. Грешните тестове са показвали, че пациенти с късен стадий на COVID-19 всъщност не са носители на болестта. Същите тези пациенти, преносители на вируса, са получили разрешение да се завърнат у дома, където могат да заразят други хора. Става въпрос за тестове, които използват за диагностика полимеразната верижна реакция, известни като PCR тестове.
Държавните медицински учреждения използват главно тестове, произведени в държавния Научен център по вирусология и биотехнология „Вектор” в Сибир, предаде „Ройтерс”. Московските здравни власти обявиха, че в късните стадии на заболяването PCR тестовете често дават негативен резултат, макар всъщност пациентът да е преносител на коронавируса. Столицата Москва е епицентърът на болестта в Русия, като в града са регистрирани близо половината от случаите в страната. Руското здравно министерство отговори, че случаите на коронавирусна инфекция се потвърждават не само чрез тестване, но и „клинично и епидемиологично”.