Финансовите нужди на страните с нововъзникващи пазарни икономики в борбата с коронавируса може да надхвърлят 2,5 трилиона долара, ако икономическите перспективи се влошат, заяви главният икономист на Международния валутен фонд (МВФ) Гита Гопинат, цитирана от ТАСС.
През март дадохме оценка за външното финансиране на страните с нововъзникващи пазарни икономики и определихме, че сумата ще бъде около 2,5 трилиона долара. Мисля, че оттогава ситуацията се промени към лошо.
Както изглежда кризата ще продължи по-дълго. Сумата от 2,5 трилиона долара се отнасяше за края на 2020 година, като се приемаше, че ситуацията ще се нормализира дотогава. Струва ми се обаче, че финансовите потребности ще нараснат значително и ще надхвърлят тази цифра, каза снощи Гопинат на видеоконференция, организирана от Съвета за международни отношения в централа във Вашингтон, допълва БТА.
През март управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева съобщи, че страните с нововъзникващи пазарни икономики ще имат нужда от 2,5 трилиона долара за борба с коронавируса. По думите ѝ само вътрешните резерви и кредитирането на вътрешния пазар няма да бъдат достатъчни, затова ще е нужно значително финансиране от МВФ.