Отидете към основна версия

1 692 8

Кризата в САЩ се дължи на пренебрегването на науката от политиците

  • сащ-
  • доналд тръмп-
  • ковид-19-
  • антъни фаучи-
  • карантина

Американците многократно пропускаха най-добрите възможности за превенция и контрол на заразата, което доведе до излизането на епидемията извън контрол

Снимка: БГНЕС/ЕРА

В публикувана наскоро статия на професор Джън Юнниен от Източноазиатския институт към Националния университет на Сингапур се анализират огромните различия в методите на овладяване на епидемията от новия коронавирус в големите страни на Изток и Запад: „Епидемията се разпространи по целия свят, но резултатите от борбата с вируса са съвсем различни. Как да се подходи към противоречията между политиката и науката безспорно е най-главният въпрос. Ако се намери решение, то епидемията може да бъде контролирана, а социалната икономика няма да понесе трагични загуби."

Той посочва в статията си, че американските власти пренебрегват науката за сметка на политиката, което е една от главните причини за големия провал в борбата с вируса в САЩ.

От избухването на епидемията, антинаучното и антирационално поведение на американските политици непрекъснато се влошаваше. Както посочва г-н Джън, от началото до днес, процесът на справяне с епидемията като че ли е тясно свързан с административната власт. Заради политическите си лични интереси и арогантен стил, американските политици продължават да игнорират предупрежденията на разузнавателните органи, експерти по публично здравеопазване, Световната здравна организация и Китай. Многократно пропускаха най-добрите възможности за превенция и контрол на епидемията, което доведе до излизането на епидемията извън контрол.

Още през януари доктор Хелън Чу отправи предупреждение за епидемията и докладва резултатите от изследвания пред регулаторния орган на САЩ, но ѝ бе заповядано да мълчи. През същия месец, бившият директор на Биомедицинския институт за напреднали изследвания и развитие Рик Брайт многократно предупреждаваше на вътрешни заседания пред високопоставени здравни официални лица да обърнат внимание на въпроса за сериозния недостиг на маски и други материали за медицинска защита, но бе уволнен по необяснима причина.

„Ако политиката пренебрегва науката, е трудно да се намери ефективен начин за защита на живота на гражданите", смята г-н Джън Юнниен. Ако правителството зачита науката, то положителните резултати са гарантирани. Той даде пример с Китай: Решението на централното правителство за „блокиране на град Ухан", предоставяне на помощ между различните провинции, национална мобилизация за превенция и контрол и експедитивно откриване на болници за прием и лечение на пациенти.

Според него, китайското правителство не пречи на науката, а политическите мерки са нейната най-голяма подкрепа.

Поставете оценка:
Оценка 4.5 от 8 гласа.

Свързани новини