Двайсет и седем от общо 85 региона на Руската федерация са готови за постепенно смекчаване на карантинните мерки. Това заяви премиерът Михаил Мишустин пред ръководството на националния координационен съвет за борба с коронавирусната инфекция, пише руският в. "Труд".
Коефициентът на разпространение на коронавируса в тези региони не надхвърля единица, празни са над половината болнични легла за пациенти с COVID-19, обяснил министър-председателят.
Коронавирусната експанзия в Русия може да приключи още към средата на лятото, прогнозират експерти, цитирани от "Московский комсомолец". В някои региони от страната може да последват и нови избухвания, но без да имат "пиков характер", смятат специалистите, цитирани от БТА.
След като президентът Владимир Путин обяви край на неработните дни от 11 май и преход към смекчаване на ограниченията, десетки региони на Русия започнаха да разхлабват рестрикциите в нарушение на епидемиологичните препоръки, но до седмица някои от тях отново ги засилиха, пише "Новая газета".
Освен това според експерти, потърсени от вестника, много субекти на федерацията съобщават измислени данни - броят на болните там практически остава същият ден след ден.
Над 60 региона започнаха в различна степен да отслабват карантината, но два от всеки три го правят в нарушение на препоръките от ресорната федерална служба Роспотребнадзор. Причина за преждевременните им действия най-вероятно е неблагоприятната икономическа ситуация в страната, добавя.
Броят на новите заразени в Русия спада, но едва при запазване на тенденцията в течение на 2-3 седмици ще може да се говори за стабилен процес. Ако се вдигнат твърде рано всички ограничения, епидемията може да избухне пак, изненадвайки населението и здравните власти. А вирусът може и "да промени поразяващата си тактика", предупреждава в интервю за "Росийская газета" Мелита Вуйнович, представител на СЗО във федерацията.
"Комерсант" разказва за среща на президента Путин с ръководството и духовните власти на предимно мюсюлманската руска кавказка република Дагестан. Шефът на Роспотребнадзор Анна Попова изтъкнала пред събралите се "големия брой свързани с Ковид-19 пневмонии" в региона - тройно повече от средното за Русия.
Обсъдена бе трудната епидемиологична ситуация в Дагестан, по-специално във връзка с наближаващия Рамазан байрам, посочва изданието. Путин припомнил, че местните духовници призовават мюсюлманите да си останат вкъщи, да се откажат от колективните молитви и от традицията да празнуват в голяма компания. "Разчитам авторитетните им думи непременно да бъдат чути", подчертал руският президент.
Откакто трае епидемията, хората в Русия даряват по-активно за благотворителни цели. Средните суми на даренията достигат над 1000 рубли - рекорд за последната година и половина, пише "Комерсант" в друга статия, като се позовава на служби за плащания онлайн.
Заради карантината търсенето на стоки и услуги в Русия спадна с една четвърт. И не е сигурно, че ще се възстанови, пише "Комсомолская правда".
Според социолозите хората в страната смятат да намалят разходите за екскурзии, развлечения, облекло и обувки, козметика и електроника. Те не са сигурни за утрешния си ден и свеждат потреблението до жизнено необходимото равнище, пояснява икономистът Михаил Королюк.
"За да измъкнат икономиката си от кризата, жителите на Русия трябва да станат прахосници", заключава "Комсомолская правда".
Задължителното носене на ръкавици като предпазна мярка срещу вируса в много от регионите на Русия рязко увеличи търсенето и може да лиши от защитни средства медицинския персонал, химиците и служителите от хранително-вкусовата промишленост, пише "Известия".
Коронавирусът не минава през кожата. Ръкавиците могат да предпазят човек, само защото намаляват желанието да се пипнеш по лицето, обяснява вирусологът Александър Лукашов. Докоснеш ли се до лицето си с ръкавици, вероятността да се заразиш е точно същата, както и без тях, казва той пред "Известия".
Отложеното заради коронавируса общонародно гласуване в Русия за поправките в конституцията, предложени от Владимир Путин, може да стане вот за доверие към властта. Ако тя обещае нови социални гаранции, гражданите може би ще ѝ доверят да промени основния закон, ако пък не се справи добре с икономическите последици от пандемията - никак не е сигурно, че ще го сторят, пише "Независимая газета".
Затова въпросът кога ще се гласува е от значение за управляващия елит. Вотът не бива да се обвързва с местните избори наесен, когато ще настъпи "нова политическа нормалност" за властта - ще се усещат последиците от пандемията, претенциите към управляващите могат да прозвучат по-ясно и на по-висок глас. Съответно се очертава гласуване за конституционните поправки още през лятото, след като бъде проведен отложеният военен парад за годишнината от победата над нацизма. "Стремежът е да се обвърже фактическият референдум за доверие към властта с времето, когато ще бъдат отслабени карантинните мерки, и с ярките му публични символи", резюмира "Независимая газета".
Протака ли властта още малко промените в конституцията, може и да не успее да ги прокара. Озверели от безпаричие, хората в Русия могат, както се изразяваше Борис Елцин, и "да не подкрепят своя президент". Затова трябва да се бърза, коментира "Свободная преса".