Коронавирусът постави италианските старчески домове под финансов натиск, който може да доведе до фалита на много от тях и съответно да създаде криза в грижата за възрастните хора. Това предаде Reuters.
С увеличаването на разходите заради пандемията и забраната за нови приеми старческите домове в страната твърдят, че голяма част от тях може да не оцелеят без държавна помощ.
„Освен ако не се случи нещо, което ни позволява да запълним празните легла и освен ако не получим някаква помощ във връзка с извънредните разходи, които имаме, през октомври ще трябва да обявим несъстоятелност“, каза Уолтър Монтини, ръководител на асоциация на 30 старчески домове в региона около Кремона.
„Вместо да приемаме нови обитатели, ние ще трябва да изпращаме възрастните обратно у дома при семействата им“, допълни още той.
Covid-19 даде своето отражение върху старческите домове още през февруари, когато заразата се появи за първи път в Ломбардия. Много от тях бяха принудени да приемат пациенти с коронавирус, за да облекчат препълнените болници в региона, въпреки липсата на нужната защитна екипировка.
„Всички бяхме подложени на силен натиск от регионалното правителство в Ломбардия да приемем пациенти с Covid-19. Бяхме в безизходица", каза Мариучиа Росини, председател на индустриалната асоциация Agespi.
Правителството в Ломбардия твърди, че само старческите домове с отделни сгради или етажи, които биха могли да бъдат запазени за хора с коронавирус, са били помолени да приемат възстановяващи се пациенти.
Италия, която има най-старото население в света, е силно зависима от старческите домовете, които помагат на семействата да се справят с грижите за възрастните си роднини. Промишлените асоциации оценяват, че в момента за места чакат около 100 000 души.
Кризата със старческите домове може да има голямо икономическо въздействие, тъй като в сектора работят около 185 000 души, които генерират годишни приходи от около 13 милиарда евро.