Отидете към основна версия

2 804 8

Защо кланиците стават огнища на коронавируса?

  • кланици-
  • кланица-
  • коронавирус-
  • сащ-
  • германия-
  • работници-
  • огнища-
  • мигранти

Комбинатът не е построен за спазване на социална дистанция

Снимка: БГНЕС/ EPA

Около 150 служители на кланицата в Нидерландия, в която миналата седмица бяха открити случаи на новия вирус, са дали положителни проби за COVID-19. Заради заразата 600 работници са поставени под карантина. Това е поредната кланица в света, която се превръща в огнище на вируса. В Европа огнища в такива предприятия има в Германия, Франция, Испания, Великобритания.

Месокомбинатът "Смитфийл" в Южна Дакота (САЩ) е най-големият производител на свинско месо в света. Първият случай на COVID-19 е регистриран на 25 март. След една седмица заразените работници са 80. След две - над 600. След месец - над 800. Обявени са мерки, но се оказват ненавременни и неефективни, предаде БНТ.

Купър Керуй, служител в месокомбината, каза: "Работниците се преобличат рамо до рамо, хранят се рамо до рамо. Комбинатът не е построен за спазване на социална дистанция". Славата на комбината е, че в него се говорят над 10 езика, защото повечето от работниците са мигранти. Пандемията разкри, че и в много кланици в Европа работят предимно мигранти, които живеят при лоши условия.

Първите огнища на COVID-19 в Германия и Франция бяха в месокомбинати. Според германските синдикати 80 процента от работниците в кланиците са от Източна Европа, предимно от Румъния, България и Полша. Пастор Петер Косен каза: "Ето, това е типичен блок, в който живеят хора от Източна Европа. Възрастните работят в месокомбинати. В повечето случаи те плащат наем на човека, който ги е наел".

Огнища вече има в 4 кланици в Германия. Заради бума на зараза германските власти обявиха, че от следващата година няма да наемат временни работници в месокомбинати. Хубертус Хейл, министър на труда, сподели: "Германия повече няма да толерира бизнес модел, който експлоатира хора и разпространява пандемията". Фермерите във Франция отправят призив преработката на месо да се пренасочи към малки регионални производители с цел намаляване на риска от зараза в големите предприятия.

Поставете оценка:
Оценка 3.2 от 6 гласа.

Свързани новини