От понеделник, 8 юни, в Обединеното кралство влиза в сила задължителна 14-дневна карантина за всички пристигащи в страната.
Аргументът на правителсвото е ограничаване на възможноста от нови заразявания с Covid-19 и избягване на втора вълна на пандемията. Мнозина обаче изразяват недоумение от мярката в момент, когато ЕС се стреми към отваряне на границите си до края на юни.
Най-големият британски въздушен превозвач „Бритиш еъруейз“ обмисля съдебни действия срещу властите по повод на „нерационалната и несъответстваща“ мярка, както се изразиха, без консултации с авиационната индустрия.
Карантината, която влиза в сила от понеделник, засяга само пристигащите в страната. Пристигащите трябва да се самоизолират за 14 дни. Подобно на пристигащите в момента в България пътници от Великобритания. При неспазване на мярката следва глоба от 1 000 паунда.
Последните статистически данни показвнат, че заразяванията с вируса в страната намаляват и при очакваното облекчаване на други мерки от всеобщата карантина през следващите седмици, мнозина се питат защо е нужна карантина за пристигащите на летищата и пристанищата, не трябваше ли тя да се наложи по време на пика на пандемията.
Несъгласните с мярката питат защо, макар и при оскъдните полети през последните два месеца, все пак нямаше никакви проверки на идващите на Острова. Дали властите наистина мислят за здравето на хората? Правитеството обаче казва, че това се прави в името на избягване на втора вълна на заболяването.
Новата карантина, разбира се, е голям удар за авиолиниите, за туризма и за хотелиерския бизнес. Снощи представители на най-голямата авиокомпания „Бритиш еъруейз“ отказаха да се срещнат с вътрешния министър Прити Пател за обсъждане на мярката. А днес от компанията заявиха, че обмислят да заведат дело срещу правителството.
Причината е, че е взето радикално решение без консултация с авиационната индустрия. Уили Уолш, изпълнителен директор на „Интернешънъл еърлайнз груп" /IAG/, чиято собственост е "Бритиш еъруейз“ обяви, че е писал до депутатите в парламента, за да ги информира, че инициативата на правителсвото на практика е убила възможността за пондовяване на полетите през юли. Уолш допълва, че се надява и други авиолинии, като „Райънеър“, който също бойкотира снощната среща с министрите, ще последват примера на „Бритиш еъруейз“ за съдебна разправа.
Налагането на карантината от 8 юни застрашава не само авиокомпаниите, но обрича на провал и летния туристически сезон. Единствената надежда е, че тя няма да продължи много дълго. Властите трябва да я преразглеждат на всеки три седмици.