Отидете към основна версия

2 866 10

13% от американците са безработни. Две лични истории от щата Орегон.

  • сащ-
  • безработица-
  • коронавирус-
  • помощи за безработни

САЩ са тежко засегнати от новия коронавирус

Снимка: Shutterstock

На 13 март губернаторката на Орегон Кейт Браун реши да затвори всички училища в щата. Към онзи момент в западния щат нямаше регистрирани случаи на Ковид-19, но съседните Калифорния и Вашингтон се бяха превърнали в огнища на заразата. Със затварянето на учебните заведения, вкъщи се прибраха и всички учители. Табита Карсън е една от тях.

"Аз съм привилегирована"

Тя е помощник-учител в град Юджийн. Смята, че ситуацията ѝ е сравнително добра: през годините е успяла да спести малко пари, съпругът ѝ работи в логистичната компания UPS, а дъщеря ѝ - в социална организация, която раздава храна на нуждаещи се. И двамата са запазили работните си места, тъй като упражняват т.нар.  "системнорелевантни професии". Табита дори е получила заплатата си за април, въпреки че тогава вече е била принудена да остане у дома. Въпреки това семейството ще изпадне във финансови трудности, ако скоро Табита не се върне на работа.

През април 63-годишната жена е подала молба за помощи за безработни. Но все още не е получила отговор. Агенцията по заетостта в Орегон (OED) не смогва да обработи големия брой заявления. Системата, с която се подават и обработват молбите, се срива многократно. В края на май директорката на OED дори е принудена да подаде оставка. Към този момент необработените заявления са десетки хиляди. И Орегон не е единственият щат с подобен проблем. Нивата на безработица са рекордни в редица щати. Най-сериозно е положението в Невада, където безработните са над 28%. 

Табита Карсън е разочарована от управляващите. "Училището, местните власти в нашия град, хората тук - всички бяха по-добре подготвени, отколкото Орегон и правителството", казва тя. С нейната заплата семейството обикновено е покривало разходите за телефон, наема за малък гараж и посещенията в ресторант, билети за концерт или кратка почивка на някой къмпинг. Със заплатата на съпруга ѝ се изплаща вноската по кредита, токът, водата и другите странични разходи по имота.

"Аз съм привилегирована", казва Табита. Много нейни приятели живеят сами и едва свързват двата края. В момента семейството ѝ все още успява да изплаща всичките си заеми и сметки. Но съвсем скоро и техните ресурси ще бъдат изчерпани.

"Някои хора са застрашени от самоубийство"

Пол Яробино също се е сблъскал с огромни трудности при кандидатстването за помощи. И той живее в щата Орегон. И по-точно - в Портланд. Той е организатор на събития. 2020 е трябвало да бъде доста успешна за него и фирмата му. Но Ковид-19 спъва всичките му планове. "Ако бях сам, щях да имам много голям проблем", признава Пол. Той е омъжен. Съпругът му е инженер и продължава да работи от вкъщи. През март Пол кандидатства за помощи за безработни, но молбата му бива отхвърлена. През април той попълва нов формуляр, този път за специално създадената програма за помощ по време на пандемията. Тя цели да подкрепя работещите на свободна практика.

"Мислех си: Добре, ще отнеме повече време, но мога да се обадя и някой може да ми помогне". Пол твърди, че е получил потвърждение, че неговият формуляр е пристигнал. След това обаче му казват, че данните са били изгубени. Междувременно Пол се разболял от Ковид-19. За Агенцията по заетостта той казва: "Това е една разбита система, поддържана с лепило и тиксо".

Много други хора в Орегон са попаднали в подобна ситуация. При мнозина положението е особено тежко. "Покрай финансовите проблеми някои са заплашени от самоубийство", казва Пол. Той е член на група във Фейсбук за хора, останали без работа покрай пандемията. Мнозина там се оплакват от дългото чакане в Агенцията по заетостта, други питат за телефонен номер, чрез който да се свържат със служител на OED, или как да получат подкрепа от конгресмените, излъчени от техния щат.

Пол казва, че през последната седмица настроението в групата леко се е подобрило. Явно OED започва бавно да наваксва. Появяват се все повече снимки на чекове, както и публикации на хора, които разказват, че вече са получили помощ. 

Над 300 000 молби само в Орегон

OED използва компютърна система от 1990-те години. През 2009 правителството на САЩ отпусна 86 милиона долара на щата Орегон за актуализиране на остарялата система. Проектът обаче така и не е приключил. Очаква се ситемата да бъде окончателно подновена през 2025 година. Това изправя Агенцията по заетостта пред огромни трудности - на фона на рекордния брой молби за обезщетения за безработни. От началото на пандемията те са вече над 300 000. 

Днес Пол Яробино вече се е възстановил от коронавирусната инфекция. Той има и друга добра новина: вече е получил потвърждение, че заявлението му за помощи най-накрая се обработва. Междувременно той се е научил как да провежда онлайн-срещи и организира видео-чатове с възрастни хора, за да им помогне да се справят със ситуацията.

Автор Юлия Манке

Поставете оценка:
Оценка 2.6 от 5 гласа.

Свързани новини