''Според мен нищо не налага по-строги мерки, защото, ако се гледат цифрите, процентно през месец май на 100 направени проби, 3,1% са били положителни. През месец юни, на 100 направени PCR теста, 3,5% са били положителни. Тоест, нямаме никакво нарастване на откриваните случаи процентно''. Това казва в интервю за "Дебати.бг" началникът на Детската клиника в Инфекциозна болница - доц. д-р Атанас Мангъров.
"Иначе, когато нещата се дават в абсолютни цифри, излиза много страшно. Очевидно е, че колкото повече тестове правиш, толкова повече заразени хора ще откриваш. Това са хора, които са заразени, това не са болни хора. Всъщност, истински болните в страната днес, в интензивните сектори, са 11 души с COVID-19. В болници са 341 души, само че на ¾ от тях им няма нищо. Другите са със симптоми на едно грипоподобно заболяване. Тоест, за какъв проблем говорим?", пита доц. Мангъров.
А на въпрос дали има възможност отново да бъде парализирана цялата държава, доц. д-р Атанас Мангъров отговори така: ''Според мен, да. Защо това се прави, аз не мога да отговоря. Аз просто излагам медицинските факти. Когато фактите говорят, няма какво друго да се каже. Вижда се, че процентно няма нарастване на доказаните заразени през май и юни месец. Няма. Другите неща, ако ги има, те не са медицински и аз за тях не мога да говоря, например защо се намесва прокуратурата. Виждате, че отново се заговори за ковчези, по телевизията започнаха да дават кадри от погребения на жертви на COVID в Латинска Америка. Защо се прави това, аз не мога да отговоря. От медицинска гледна точка основание няма. Когато цифрите се дават в абсолютни стойности те изглеждат много страшни, но това е манипулативно. За да можеш да сравняваш трябва да използваш проценти. И когато бройката на заразените се даде като процент от направените тестове, се вижда, че през май и юни няма никаква промяна процентно.''