Строги мерки, повсеместно затваряне, последователно проследяване на инфекционните вериги: много държави по света реагираха навреме на пандемията и постигнаха значителни успехи. Кривата на заразяванията, която първоначално устремно вървеше нагоре, беше овладяна, като типични примери за това са Китай, Южна Корея, Нова Зеландия и редица държави от ЕС.
След драматичните преживявания през последната половин година почти навсякъде в Европа властите успяха да гарантират благонадеждността на здравеопазването и въпреки тежките поражения да върнат икономиката към работен режим.
Втора вълна със сигурност ще има
Но това постепенно завръщане към нормалността по никакъв начин не бива да приспива опасенията ни и да ни прави лекомислени. Защото заразата изобщо даже не е отминала. Точно обратното дори: кривата на новите инфекции отново тръгва нагоре. С други думи: вместо да намалява, броят на новозаразените ден след ден се увеличава. Днес епидемията е дори по-опасна, отколкото през първите дни.
Тя се развихря особено там, където здравеопазването не функционира толкова добре, където хората са по-бедни и в резултат от това се тъпчат на малко пространство, където лидерите поставят икономическия интерес над здравето на гражданите и не взимат сериозни мерки.
Докато в страни като САЩ, Бразилия, Индия, Русия, Южна Африка и Мексико първата вълна на пандемията още не е достигнала своя апогей, в други държави вече са настръхнали в очакване на втората вълна. Мнозина я отричат, но това не помага: в много държави от ЕС броят на новозаразените отново нараства.
От нас зависи
Затова нека не се залъгваме: следваща вълна със сигурност ще има. И никой не може да я предотврати - можем само да я отслабим. Но само ако хората продължат стриктно да спазват мерките. Казано на нормален език, това означава да се лишават и занапред от приятни мигове с други хора, да се лишават от купони и всякакви масови прояви, да се лишават от това да видят свят и да се покажат пред света.
А на онези, които си мислят, че на всяка цена трябва да се потопят в море от хиляди хора без да спазват никаква социална дистанция - на тези хора трябва ясно да заявим, че постъпват безотговорно и не проявяват никаква солидарност.
За ниското равнище на новите заразявания в Германия всички ние вече платихме висока цена. Много хора изгубиха близки и приятели, десетки хиляди останаха без работа.
Към всички тези хора, а и към самите себе си, имаме един дълг: и занапред да гледаме изключително сериозно на коронавируса. И да осъзнаем, че облекчаването на мерките не означава карт бланш да го ударим през просото.
Автор: Фабиан Шмид