Отидете към основна версия

4 711 38

В германските болници: Всеки пети с коронавирус умира

  • германия-
  • ковид-19-
  • коронавирус-
  • пандемия-
  • ваксина

Установено е, че най-висока е смъртността при хората, които са били на командно дишане - 17% от всички заболели

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Неочаквано високо ниво на смъртност от Ковид-19 в германските болници. Ново изследване с 10 000 души сочи, че всеки пети пациент с коронавирус умира, а сред поставените на командно дишане - дори всеки втори.

 

Почти 22% от пациентите с коронавирус в Германия не са могли да се справят с последствията от заболяването, сочи изследване, за което са били анализирани данните на около 10 000 души, лекувани в общо 920 германски болници. Периодът, който е обхванат от изследването е между 26 февруари и 19 април.

Установено  е, че най-висока е смъртността при хората, които са били на командно дишане (17% от всички заболели). Всеки втори от тях е починал. Данните от медицинското изследване в Германия са били публикувани в специализираното издание „The Lancet Respiratory Medicine".

Възрастта и предварителните заболявания

При мъжете смъртността е по-висока (25%), отколкото при жените (19%). Потвърдили са се и опасенията, че болестта е най-опасна за хората над 70 години.

Независимо от пола, смъртността при възрастните пациенти е най-висока - 27 на сто при хората между 70 и 79 години, а при тези над 80 години - дори 38%. И за двете възрастови категории се е потвърдил изводът, че смъртността е по-висока, когато се е налагало обдишване с респиратор.

Изследователите посочват, че в Германия е имало условия за обдишване на всички пациенти, които са се нуждаели от това. Броят на интензивните легла във всеки момент на пандемията досега е бил достатъчен. Но именно това благоприятно обстоятелство утежнява сравненията в международен мащаб, тъй като има данни, че в други държави на респиратори са били поставени по-малък процент възрастни хора - вероятно поради недостатъчен капацитет.

Друг важен въпрос, на който отговаря изследването, е свързан с предварителните заболявания. Учените стигат до извода, че някои от тях определено влошават шансовете за оцеляване на пациента, когато се е налагало обдишване. Жените и мъжете, страдали от бъбречна недостатъчност и нуждаещи се от хемодиализа по време на престоя в болницата, са имали изключително висок процент на смъртност от 72 на сто.

Повечето от пациентите, попаднали в клиника след зараза с коронавирус, са имали едно или няколко предварителни заболявания като високо кръвно налягане, диабет, нарушения на сърдечния ритъм, бъбречна недостатъчност, проблеми с белите дробове или наднормено тегло. Сред пациентите на командно дишане броят на хората с предварителни заболявания е бил още по-висок.

Относително висок брой тежки случаи

Високите показатели на смъртността означават, че в клиниките се лекуват относително голям брой тежки случаи на заболяването. Това са предимно по-възрастни пациенти и хора с придружаващи заболявания, но сред тях има и млади хора. „Макар случаите на новите инфекции в Германия да не са прекалено много, необходимо е и занапред да се взимат всички защитни мерки, за да се намали до минимум рискът от зараза", казва изпълнителният директор на Федералното обединение на здравните каси Юрген Клаубер.

Говорителят на Обединението на здравните каси Кристиан Караянидис уверява, че новите данни могат да помогнат в случай на втора вълна от болестта. Авторите на проучването от месеци работят по изготвянето на прогнози за интензивните отделения, за да бъдат те подготвени с необходимия брой интензивни легла. Благодарение на новите данни могат да се направят много по-добри прогнози, посочва Караянидис. 

Поставете оценка:
Оценка 3 от 11 гласа.

Свързани новини