Медицинският препарат, който Владимир Путин описа като ваксина срещу коронавируса, има 144 нежелани ефекта. За тях съобщи сайтът „Фонтанка”, който цитира данните от изследването на центъра по епидемиология „Гамалея”.
По-рано през тази седмица президентът на Руската федерация побърза да съобщи, че Русия първа в света е създала ваксина срещу COVID-19. Западните здравни експерти обаче поставят под сериозна въпросителна ефективността и безопасността на руската ваксина. Според анализатори Кремъл търси геополитически изгоди от тази надпревара между учени от цял свят, а не поставя на първо място здравето на хората.
Данни от изследванията не са толкова обнадеждаващи, колкото изявлението на Путин и здравния министър Михаил Мурашко, посочва изданието. Епидемиологичната ефективност на ваксината (кръстена „Спутник V") не е докрай проучена. По време на изследванията са били регистрирани 144 странични ефекта при 38 от доброволците. Продължителността на имунитета не е известна, а освен това не са проведени клинични проучвания по изучаване на епидемиологичната ефективност, се казва в доклада. Здравното министерство на РФ посочи, че имунитетът може да продължи до две години, но това е само хипотеза.
При 38 от доброволците са отчетени 144 странични ефекта на ваксината. Сред тях са болка, инсолация и сърбеж на мястото на инжектиране. Други чести прояви са умора, неразположение, диария, висока температура, липса на апетит, главоболие, запушване на носа, болки в гърлото, ринорея и пирексия (трескаво състояние, при което се наблюдава ненормално повишение на телесната температура на пациента). Освен това ваксината има възрастова граница от 18 до 60 години. Лекарството не е разрешено за деца или пенсионери. То е противопоказно за бременни жени и кърмачки.
Новината за регистрацията на препарата, който е бил инжектиран и на дъщерята на Путин, бе посрещната с противоречиви отзиви от международната здравна общност. Рисковано е да се използва новата руска ваксина, заяви Клаус Чичутек, президент на германския институт „Паул Ерлих“, който отговаря за лицензирането на ваксини. САЩ също посочиха, че няма достатъчно ясни доказателства, че ваксината е безопасна. От американското здравно ведомство подчертаха, че не е важно кой първи ще създаде ваксина, а да се създаде ваксина, която да е сигурна и ефективна. Световната здравна организация обяви, че всяко одобрение на кандидат за ваксина срещу коронавируса от страна на организацията ще изисква обстоен преглед на данните за безопасност. Пандемията от COVID-19 обхвана целия свят, като по данни на университета „Джонс Хопкинс" в света са потвърдени близо 21 милиона случая на заразяване. Русия е на четвърто място в света по брой заразени с близо 910 хиляди заразени.