Американски учени твърдят, че с помощта на създаден от тях спрей за нос човек може да се предпази от инфекция с коронавирус. Първите резултати от техните проучвания бяха вече публикувани.
Учени от "UC San Francisco" публикуваха своe изследване в научната платформа bioRxiv, посветено на създаден от тях специален спрей за нос. Те са убедени, че с негова помощ човек може да се предпази от опасния коронавирус.
Назовахме новия медикамент "AeroNabs", казва биохимикът Питър Уолтър, който е германец по рождение. В неговата лаборатория в Щатите е бил разработен въпросният препарат.
Целта е вирусът да се атакува още в носната кухина
Пред АРД професорът обяснява следното: „Името възникна поради това, че превърнахме определени молекули в аерозол и успяхме после да произведем от тях аерозолни изпарения. Вдиша ли ги човек, те попадат дълбоко в белия дроб, където могат да атакуват вируса, още преди той да е проникнал в клетките на организма.
Американският учен, чиято кандидатура за Нобелова награда по медицина е била обсъждана вече на няколко пъти, се надява, че този препарат може да осигурява 24-часова защита от инфекция с коронавирус.
Екипът около него е произвел в лабораторни условия изкуствени протеинови молекули, сходни с т.нар. нано тела. Те са способни да заблудят патогените, причиняващи различни болести. Идеята на учените е следната: молекулите да се прикрепят към короновидната форма на опасния вирус и по този начин да го обезвредят. „Молекулите разполагат със свързочни сегменти, с които могат да се прилепят към вируса", обяснява Уолтър. Стане ли това, те вече не се отделят от него и напълно го деактивират.
Какъв е механизмът на защитата
За да онагледи този механизъм, Уолтър описва пътя на инфекцията: вирусът навлиза през носната кухина в организма. Там той атакува човешките клетки и после прониква надълбоко в белия дроб, където се размножава. „Ако успеем да задържим вируса в носната кухина, произведените от нас AeroNabs ще свършат добра работа", казва професорът.
Друг плюс е, че въпросното вещество може лесно да се произведе в големи количества, и че производството му е сходно с това на инсулина. Ако ефективността му бъде доказана в клиничните изследвания, които предстоят, то може да се появи на пазара още идните месеци. Професор Уолтър казва, че екипът му вече води разговори с производители.