Отидете към основна версия

9 836 16

За Гърция това е катастрофа

  • гърция-
  • коронавирус-
  • рецесия-
  • катастрофа-
  • плажове-
  • туристи-
  • туризъм-
  • халкидики

Плажовете и заведенията са празни, туризмът отчита рекордни загуби

Снимка: Shutterstock

Псакудия в Халкидики. Регионът е прочут с прекрасните си плажове, зелените гори и тюркоазения цвят на морската вода. Разгарът на туристическия сезон за гърците са дните през август. По това време улиците на големите градове са опустели, хората прекарват времето си край морето.

Изгубено лято: "За нас 2020 вече приключи"

Но тази година е друго. „За нас 2020 вече приключи“, казва Мелиса, която държи един плажен бар. „Тук нямахме нито един случай на коронавирус, но въпреки това не видяхме никакви туристи“, оплаква се жената. Оборотът намалял с цели 80% спрямо предишни години.

А всъщност местните хора имаха съвсем други очаквания. Благодарение на бързата реакция на гръцкото правителство, разпространението на вируса през март и април бе сведено до минимум. Гърците стриктно изпълняваха препоръките за социална дистанция, носеха предпазни маски, стояха си вкъщи. Поради всичко това чуждестранният печат дори обяви Гърция за приоритетна туристическа дестинация във времената на пандемия.

И така дойде 1 юли, когато летищата започнаха постепенно да приемат полети от чужбина. Но иначе препълнените терминали си останаха празни. „Пристигнахме въпреки коронавируса“, казва една берлинчанка, дошла в Халкидики заедно с две приятелки. Жената добавя, че са преминали през контролите на летището без никакви затруднения.

На други места обаче затрудненията не бяха рядкост. Причината: Гърция изисква от чуждестранните туристи специален QR-код, за да бъдат официално регистрирани. В началото на юли обаче много от туристите още не бяха информирани за това изискване. Други пък изпитваха затруднения да попълнят електронния формуляр за влизане в страната. Още по-драматична беше ситуацията по границите на Гърция с България и Албания, където се образуваха километрични опашки. „Платих 100 евро за един тест за антитела", разказва турист от България, пристигнал за пет дни в Переа. На гръцката граница го тествали още веднъж, след което бил задължен да остане за 24 часа в хотела.

Както и на много други места в Европа, броят на новите инфекции започна да расте и в Гърция. Но това явно не се дължи на чуждестранните гости. От съобщение на университета в Солун става ясно, че тенденцията е била забележима още преди Гърция да отвори границите си за чужденци.

Междувременно баровете и ресторантите в повечето курортни региони на страната са длъжни да затворят в полунощ, а правителството отправя апели особено към младите хора да не омаловажават рисковете за своето и чуждото здраве.

Много от гърците обаче се плашат повече от икономическите последствия от пандемията, отколкото от самия вирус. Григорис Тасиос е президент на Съюза на гръцките хотелиери. Неговият хотел в Псакудия също е празен тази година, макар че цените на нощувките са били сериозно намалени.

"Загуби в размер на 15 милиарда евро"

"През юли запълването на хотелската база възлизаше на не повече от 30-35%. През август стана малко по-добре, тъй като дойдоха повече гръцки туристи. Но като цяло в бранша очакваме загуби в размер на около 15 милиарда евро в сравнение с 2019, когато приходите от туризма възлизаха на 18 милиарда“, казва Тасиос.

През 2019 гръцкият туризъм допринесе за над 20% от БВП на Гърция. Но сега намаляват не само приходите от туризма, а и приходите от данъци. От европейския пакет с помощи за преодоляване на кризата за Гърция са предвидени 32 млрд. евро. Тепърва ще се разбере дали тези пари ще са достатъчни, за да покрият огромните загуби, не само в сферата на туризма. Отсега обаче е ясно едно: ако идната година не донесе сериозно подобрение, последиците от пандемията може да засенчат дори финансовата криза.

Автор: Флориан Шмиц

Поставете оценка:
Оценка 4.2 от 19 гласа.

Свързани новини