Разпространяването и публикуването на невярна информация по отношение на коронавируса в Гърция се наказва със затвор.
Още по-тежки са присъдите при неспазване на карантина.
Понякога медиите и социалните мрежи в търсене просто на сензация публикуват невярна информация, за да манипулират обществото за различни аспекти на новата епидемия.
Несъмнено тази информация рефлектира върху общественото здраве - от недоверие към мнението на авторитетни лекари до психическа нестабилност на хора, обясняват специалистите.
В тази посока гръцкото правосъдие прилага наказателна присъда, заяви пред местната телевизия „Скай“ министърът на правосъдието Костас Циарас:
„Появи се нов феномен - разпространяват се умишлено от няколко сайта в интернет, а след това се препечатват и от други, лъжливи новини, невярна информация за разпространението на коронавируса. В този случай се реагира съгласно член 151-ни на Наказателния кодекс. Предвижда се присъда - затвор до три години“.
Министър Циарас посочи, че в действащото законодателство се предвижда и до 10 години затвор за лице, което не спазва наложената карантина. Ако се докаже, че това лице е заразило дори още един човек, присъдата е 10 години, като се увеличава при заразяване на още хора. Тълкува се като престъпление срещу здравето на нацията.
Дори правителството и конкретно правосъдното министерство изрази готовност да увеличи присъдата, ако продължават случаите на безотговорно отношение на поставени под карантина.
Само преди ден полицията на остров Миконос арестува испански туристи, поставени под карантина, които отишли на частно нощно парти с над 400 гости. В случаи и гърци не спазват ограниченията. Затова според правосъдния министър на Гърция е възможно налагане на още по-строги присъди.