Отидете към основна версия

2 747 19

Европейската комисия е готова с портфейл от потенциални ваксини

  • ваксина-
  • коронавирус-
  • пандемия-
  • ваксини-
  • ес-
  • ек-
  • портфейл

Предвижда се Комисията да разполага с установена договорна рамка за първоначалното закупуване на 200 милиона дози

Снимка: Shutterstock

Днес Европейската комисия приключи проучвателните разговори с дружеството BioNTech-Pfizer за закупуване на потенциална ваксина срещу COVID-19. BioNTech-Pfizer е шестото дружество, с което Комисията приключи разговори, след като вече проведе такива обсъждания със Sanofi-GSK на 31 юли, Johnson & Johnson на 13 август, CureVac на 18 август и Moderna на 24 август. Първият договор, подписан с AstraZeneca, влезе в сила на 27 август, предадоха от пресцентъра на комисията.

Предвиденият договор с BioNTech-Pfizer ще даде възможност на всички държави — членки на ЕС, да закупят ваксината. Те могат също така да направят дарения на държавите с по-ниски и средни доходи или да пренасочат ваксини към европейски държави. Предвижда се Комисията да разполага с установена договорна рамка за първоначалното закупуване от името на всички държави — членки на ЕС, на 200 милиона дози (с възможност за закупуване на допълнителни до 100 милиона дози), които да бъдат доставени след доказването на безопасността и ефективността на дадена ваксина срещу COVID-19.

Урсула фон дер Лайен, председател на Европейската комисия, заяви: Радвам се да обявя, че приключихме разговорите с BioNTech-Pfizer за първоначално закупуване на 200 милиона дози от бъдещите ваксини срещу коронавирус. Това е шестото фармацевтично дружество, с което в рекордно кратък срок успяхме да проведем разговори или да подпишем споразумение за евентуални ваксини. Шансовете ни за разработване и пускане на безопасна и ефективна ваксина са по-големи от всякога — както за европейците у дома, така и за хората в останалата част от света. За да се справим с коронавируса на едно място, трябва да се справим с него навсякъде.“

Стела Кириaкиду, комисар по въпросите на здравеопазването и безопасността на храните, заяви: Днешният заключителен кръг от разговорите с BioNTech-Pfizer са още една важна крачка в усилията ни за създаване на надежден и разнообразен портфейл от кандидати за ваксини. Това беше целта на стратегията на ЕС в областта на ваксините и ние вече постигаме цели по нея. Настроени сме оптимистично, че сред тези кандидати ще има безопасна и ефективна ваксина срещу COVID-19, която да помогне да се справим с тази пандемия.“

BioNTech е немско дружество, което, заедно с базираното в САЩ Pfizer, работи по разработването на нова ваксина, основана на информационна (матрична) РНК (иРНК). Тази иРНК играе основна роля в биологията на човека, като предава инструкции, които карат клетките в тялото да произвеждат белтъци, които предотвратяват появата на дадена болест или се борят с нея. Целта на приключилите днес проучвателни разговори е да се постигне предварително споразумение за закупуване, което да се финансира по линия на Инструмента за спешна подкрепа. Средствата по този механизъм са предвидени за създаването на портфейл от потенциални ваксини с различни профили и произвеждани от различни дружества.

Приключването днес на проучвателните разговори с BioNTech и Pfizer е важна крачка към сключване на предварително споразумение за закупуване, а следователно — и към изпълнение на европейската стратегия в областта на ваксините, приета от Комисията на 17 юни 2020 г. С тази стратегия се цели в срок от 12 до 18 месеца да се осигурят висококачествени, безопасни, ефикасни и финансово достъпни ваксини за всички европейски граждани. За тази цел Комисията, заедно с държавите членки, договаря с производителите на ваксини предварителни споразумения за закупуване, като запазва или дава на държавите членки правото да закупят определен брой дози ваксини на определена цена, когато вече дадена ваксина е налична. Европейската комисия също така е поела ангажимент да гарантира, че ваксина ще получат всички нуждаещи се навсякъде по света, а не само хората у дома. Никой няма да е в безопасност, докато всички не сме защитени. Ето защо от 4 май 2020 г. насам бяха набрани средства в размер на почти 16 милиарда евро в рамките на глобалните мерки в отговор на коронавируса, — действията за осигуряване на универсален достъп до тестове, лечение и ваксини срещу коронавируса и за възстановяване в световен мащаб.

Поставете оценка:
Оценка 2 от 9 гласа.

Свързани новини