Над половината от обещаните ваксини за коронавирус вече са закупени от богатите държави, твърдят в доклад от НПО „Оксфам“.
Именно ваксината и достъпът до нея се превърнаха в повод за размяна на реплики между двамата кандидати за поста на президент в Съединените щати Доналд Тръмп и Джо Байдън.
Докато петте водещи фармацевтичните компании се състезават за разработването на най-ефективната ваксина срещу Covid-19 - вирусът, отнел близо 940 000 живота и поразил почти 30 милиона души по света , от „Оксфам“ изчисляват, че ще бъдат произведени едва близо 6 милиарда дози. A те ще стигнат за ваксинирането само на около 3 милиарда души.
Близо половината от тези дози са вече заделени за богатите държави - Съединените щати, Великобритания и някои страни от Европейския съюз, както и Австралия, Хонконг и Макао, а също и Япония, Швейцария и Израел, допълват от „Оксфам“.
Според Роби Силвърман от организацията обаче „достъпът до животоспасяващата ваксина не бива да зависи от това къде живееш и колко пари имаш“.
Междувременно президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви, че до края на годината там ще бъдат раздадени поне 100 милиона дози от бъдещата ваксина срещу коронавирус:
„На път сме да доставим и разпространим ваксината по много безопасен и ефективен начин, смятаме, че можем да започнем някъде през октомври. Правят се изпитания и щом се даде зелена светлина и имаме ваксината, ще победим вируса“.
Прогноза, която от Центъра за контрол и превенция на заболяванията задочно опровергаха като заявиха, че бъдещата ваксина ще стане достъпна в средата на следващата година или малко по-късно.
А основният претендент за поста на Тръмп - кандидатът за президент на Демократическата партия Джо Байдън го призова да се вслуша в гласовете на учените и да не прибързва с раздаването на ваксини.
САЩ остават страната с най-много заразени в света - над 6,5 млн. души, следвани от Индия и Бразилия.
Бразилия, която е и втората най-силно пострадала от коронавируса страна след Съединените щати, от днес официално е с нов министър на здравеопазването - генерал Едуардо Пазуело.
Двамата му предшественици, които бяха лекари, се наложи да напуснат кабинета насред пандемията след дълбоки разногласия с крайнодесния президент Жаир Болсонаро.