Отидете към основна версия

2 890 4

Заразяване с коронавирус навън се случва рядко

  • заразяване-
  • коронавирус-
  • пандемия-
  • въздух-
  • симптоми

Няколко секунди изглежда не са достатъчни да се хване коронавирус

Снимка: БГНЕС/ EPA

Почти всички документирани случаи на предаване на коронавируса са се случили на закрито, но експерти подчертават, че носенето на маска отвън е оправдано, защото все още има риск от заразяване, информира AFP.

Вероятността да се хване вирусът се увеличава на събития, където хората стоят един до други и разговарят дълго време - такива като празненства или предизборни митинги. От началото на пандемията проучвания описват случаи на заразени в ресторанти, жилища, фабрики, на работното място, конференции, във влаковете или в самолетите, предаде News.bg.

Едно проучване от април е установило само един случай на предаване навън, между две китайски села, от повече от 7000 изследвания. При анализ на 25 000 случая 6% от тях са навън, такива като спортни събития или концерти. Това са оградени пространства, където социалната дистанция не е спазвана и хората говорят високо или пеят. Учени са установили, че на открито е далеч по-безопасно от закрити места за някои дейности.

От февруари множество проучвания и здравните власти акцентираха, че вирусът може да се разпространи, когато дишаме, кихаме, кашляме, говорим или пеем. Най-малките капчици се носят във въздуха минути или часове, като зависи от вентилацията. В стаи с лоша вентилация, но също и навън между две сгради без циркулация на въздуха, капчиците могат да попаднат в тялото на минувач. Все още не е известно каква е дозата от вирусни частици, която причинява инфекция, но колкото е по-голяма дозата, толкова е по-голяма вероятността от инфекция.

Прекараното време до заразен човек е ключов фактор: няколко секунди изглежда не са достатъчни да се хване коронавирус. Вероятно отнема няколко минути. Учените към момента са заключили, че не е невъзможно, но няма доказателства коранавирусът да се разпространява, когато хората се разминават на открито. Все още има много неизвестни, за да се пресметне какъв е рискът от заразяване при разходка навън - зависи от вятъра и броя хора, но също и от слънцето. Ултравиолетовите лъчи деактивират вируса, но скоростта зависи от интензивността на слънцето (от няколко минути до час).

Информацията е ограничена, защото учените срещат трудности при измерването на концентрацията на вируса навън и провеждат експерименти като в лабораторни условия. По отношение на общественото здраве експертите вярват, че в крайна сметка е по-ефективно да има прости и ясни насоки. Като най-безопасната стратегия се предлага да има универсално споразумение да продължи използването на маски.

Поставете оценка:
Оценка 3 от 8 гласа.

Свързани новини