Отидете към основна версия

10 359 43

Тайван: Епидемията не е страшна въобще

  • тайван-
  • коронавирус-
  • мерки

Но само когото има ... 

Снимка: Фейсбук

Коментар на Григор Лилов в "Тайван"

Тайван отбеляза 200 дни без случай на местно, вътрешно в държавата предаване на заразата.
Още през април в специален пост посочих, че Тайван е държавата, която най-добре, неизмеримо по-добре от всички останали се справя с епидемията и е образец за бъдещ пример. Пиша „бъдещ”, понеже тяхната система за справяне с епидемии е изграждана внимателно и грижливо 15 години.
Дори в образцова Германия нейното възпроизвеждане ще изисква поне 5-7 години. Но това трябва да се направи навсякъде, защото предстоят и нови пандемии. Тази е само като предупреждение за потенциалното черно бъдеще.

За тези успехи на Тайван почти не говори и пише, защото ще се разсърдят властите в Пекин. Втората причина да не се говори много, е фактът, че ако някой се справя толкова добре с вируса, това показва недостатъчната или закъсняла компетентност на правителства и елити в някои от най-развитите държави на света.

Тайван е остров на 130 километра от бреговете на Китай и се обитава от китайци. Три пъти по-малък от България, 12 пъти по-гъсто населен и 4 пъти по-многолюден от България - 23 милиона души. Той е демокрация и високоразвит азиатски икономически и компютърен тигър.
________________________________
Към днешна дата имат общо досега 553 заразени, само 7 умрели, 33 активни в момента случая (при 23 млн. население!). Няма локдауни (затваряне). Няма и да има!
________________________________
Изненадата е, че са чак на 183 място в света по тестване за Короначумата – правят съвсем малко тестове. Правят 22 пъти по-малко тестове дори от България спрямо броя на населението (нашата страна е на 92-о място в света и последно в ЕС)

Успехът се крепи на 3 фактора:
1. Пълно обществено разбиране за мерките.
2. Висока компетентност и многогодишна подготовка за такива епидемии от правителството и здравните учреждения.
3. Приложение на високи технологии.
Родителят на системата, която опази Тайван, е Чен Чиен-Джен.
Той е
*** учен;
*** епидемиолог;
*** с докторска титла от прочутия център „Джон Хопкинс“ в САЩ, (който поддържа втората световна статистика на епидемията);
*** човекът, справил се с епидемията от SARS (2003 г.), която навремето нареди Тайван на 3-то място в света по развихряне на онзи вирус и по смъртни случаи от него.

Дълги години е министър на здравеопазването. Става такъв в разгара на онази епидемия и налага методите като самоизолацията, проследяването на веригите от заразени, масовите проверки за симптоми и температура, маските и т.н.

По негова идея и с неговите усилия е създадена интегрирана противоепидемична система, която включва в себе си здравната, митническата и тази на граничните власти, бизнестатистиката, статистиката на пътуванията и т.н.

Всеки гражданин има електронно пълно медицинско досие, класификация на евентуални заболявания като рискови фактори при една или друга епидемия, има досие със своите пътувания, има определен рисков профил в зависимост от дейността, която упражнява ( работна среда, контакти с хора и т.н.), има система за проследяване в реално време. Ще отбележа, че тя е добре защитена от хакери и нерегламентиран достъп за разлика от мобилното приложение в Англия или Германия и пак за разлика от тях работи навсякъде – вкл. и в метрото. Затова се тества се само целево – т.е. всеки тест е за потенциално заразен от веригата на контакти и затова тестовете са толкова малко.

Базата данни е интегрирана с митническата и гранична информация, за да генерира набор от Big Data (Големи данни. Това са структурирани и неструктурирани данни с огромни обеми и значително разнообразие, ефективно обработвани от хоризонтално мащабируеми софтуерни инструменти).

Тези данни генерират в реално време сигнали за опасност въз основа на моделите на пътуване на хората. Използва се сканиране с QR код и онлайн отчитане на историята на пътуванията и документираните симптоми, за да се класифицират инфекциозните рискове за пътниците. След това тайванските власти действат въз основа на тези данни и вземат някои доста драконовски мерки за безопасност. Вкл. по радиото и средства за масова информация се съобщават потенциално опасни места за пътуване.
Хората с най-нисък риск получават бързо разрешение за пътуване, но хората с по-висок риск вероятно ще бъдат поставени под карантина у дома им, независимо дали им харесва или не.

Има от самото начало на епидемията наложена задължителна 14-дневна карантина за всички, пристигащи от чужбина.
Тайван е най-големият производител на хирургически маски в света и само за месец построи още няколко нови завода. Маските в училищата и детските градини са безплатни. Още през април в острия световен дефицит страната дари десет милиони бройки на ЕС и САЩ, 2 млн. за католическата църква, за да ги разпредели по медицинския персонал в света.

Цената на маска е държавно регулирана от правителството – 15 цента. (около 25 стотинки) На карантинираните правителството предоставя медицинска помощ у дома, храна и услуги, вкл. до събиране на боклука. За целта са изградени мощни социални служби. Навсякъде, вкл. по улиците на големите градове са разположени дистанционни термометри и автомати за дезинфекциращ гел, вкл. по входовете на жилищните блокове.

Всичко това се осъществява от Национален здравен команден център (NHCC). NHCC работи като кризисна структура, разпореждаща, координираща и съветваща органите на регионално и централно ниво, така че в случай на ново огнище да не се губи ценно време и да не се пилеят ресурси.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
- Тестът е безплатен за пациента. Ако трябва да се изолирате, ние плащаме всичко – храната, престоят, медицинската грижа. Тоест, никой няма да избегне да отиде на лекар, защото го е страх, че няма да може да си плати. И се постарахме това послание да стигне до всички. Когато информацията е прозрачна, когато хората са наясно, тях не ги е страх! – резюмира Корлас Ютака, един от представителите на правителството в този Национален център.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Джи-Хау Джоу, директор на Тайванските центрове за контрол на заболяванията (CDC):
- За да се преодолеят опасенията на обществото, свързани с неприкосновеността на данните, правителството се опитва да обясни на хората, защо има нужда от тази информация и как тя ще се използва. Гарантираме, че няма да използваме информацията им извън този обхват.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
94% ОТ НАСЕЛЕНИЕТО ПОДКРЕПЯ НАПЪЛНО мерките на правителството в Тайван по справяне с Covid-19. Сред неподкрепящите тези мерки няма нито едно медицинско лице, нито една обществена или популярна фигура.
*** ПОСЛЕПИС
Тайван е онази държава, която още през декември сигнализира СЗО за новата пандемия и много опасния ѝ характер. Затова Тайван още на 31 декември въведе карантина за пристигащите от Китай (само от Ухан са по 12 полета на най-големи лайнери седмично).

Но онова писмо е прибрано в най-дълбока папка и никой не е пожелал дори да го обсъжда, понеже Тайван не е член на СЗО заради наложено вето за членството му от Китай. Защото в организациите – структури на ООН, независимо с какво се занимават, на първо място е дипломацията, а чак след нея - непосредствената им задачи и дейност, ако не пречат на първото.

Защо за пореден път разказвам в дневника си за Тайван?
Защото епидемия не се бори урбулешката и юнашки (мачовски)– „дайте госпожи и господа (другари) да дадем”, което беше типичен лозунг от отминалите времена на комунизма.
Епидемия се бори с организация, контрол, интелигентност. И с истински грижи и отговорност за съдбата на населението.

Случаят с България въобще не е такъв.
И не е такъв не само заради управлението!
Но и заради онези липсващи 94% от населението, които споменах за Тайван.

Поставете оценка:
Оценка 4.5 от 71 гласа.

Свързани новини