Отидете към основна версия

4 722 16

Епидемиолозите знаят всичко за коронавируса. Какви правила спазват те самите?

  • коронавирус-
  • пандемия

А дали биха подали скоро ръка на приятел или пациент?

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Епидемиолозите ни дават ценна информация за коронавируса. Но как живеят те самите? Какви правила спазват в делника си? Ето обобщение на нагласите сред германските епидемиолози:

Повечето германски епидемиолози ще празнуват тази година Коледа в съвсем тесен семеен кръг, сочи актуално проучване на германските медии NDR, WDR и „Зюддойче Цайтунг“, в което са участвали 242 учени. Едва 13% от епидемиолозите възнамеряват да отпразнуват коледните празници с "голямото си семейство". 61% казват, че ще изчакат с празнуването в по-широк кръг повече от година. Едва 13% са и тези, които биха отишли на ски ваканция през следващите три месеца.

Без самолети и фитнес

Само 20% от интервюираните германски епидемиолози биха се качили на самолет през следващите три месеца. Склонността към пътуване с железниците е по-висока - 56% са готови да пътуват с влак идните месеци. 41% обмислят ваканция в самата Германия, докато в чужбина са готови да отидат едва 17%. Освен това мнозина споделят, че биха отишли в отпуска само в някоя вила под наем, но не и в хотел, където човек неизбежно се среща и с много други почиващи.

За рисково се приема и посещението на фитнес зали - само 26 процента биха предприели подобна стъпка в следващите три месеца. Епидемиоложката Ева Грил от университета „Лудвиг Максимилиан“ в Мюнхен казва: „Много бих се радвала, ако спортните площадки станат достъпни за обществеността и ако се създадат повече места за спорт навън.“ Други епидемиолози споделят, че за момента спортуват у дома и ще отидат на фитнес, когато броят на новозаразените спадне до по-малко от 30 на 100 000 души седмично.

Кога ще се ваксинират епидемиолозите?

Германските епидемиолози очевидно нямат проблеми с фризьорските салони - 74 на сто биха отишли на фризьор. Те не се опасяват и от посещенията при лекаря, дори и случаят да не е спешен - 76 процента смятат така.

А щом се появи достъпната ваксина срещу новия коронавирус, от нея веднага биха се възползвали 46%. Други 37% биха се ваксинирали през следващите 3 до 12 месеца. А 14% от епидемилозите казват, че ще го направят след повече от една година. Като основания за изчакването те посочват: „Защото не съм в рискова група“ или „Защото искам да изчакам резултатите от мащабните проучвания“.

Щефани Хелмер от берлинската клиника „Шарите“ заявява: „Бих се ваксинирала колкото може по-скоро“. Тъй като тя самата не попада в рисковите групи, предполага, че редът ѝ ще дойде по-късно. Брита Бюхлер, която работи в университета в Майнц, няма съмнения в безопасността на ваксината: „Допускането на ваксината в Германия е свързано с толкова проверки и бариерите са толкова високи, че въобще не се безпокоя. Освен това фармацевтичните фирми надали биха опитали да манипулират данните, тъй като щетите за имиджа им биха били твърде големи“.

По-добре без ресторанти и сватби

43 процента от анкетираните отговарят, че биха отишли на ресторант веднага. 51% казват, че биха се решили на подобно посещение едва след 3 до 12 месеца, а 7% - чак след повече от година.

Над една трета от епидемиолозите заявяват, че биха отишли на погребение или на сватба и сега, отдавайки по-голяма значимост на погребението. „Сватбените тържества могат да се отложат, но не и погребенията. Смятам посещенията на погребения за важни в психологически план“, споделя един от участниците в допитването.

И още: повечето епидемиолози (54%) биха носили защитна маска още една година. А 51% биха се включили в масови празненства като карнавала или Октоберфест, или пък биха пели в хор също най-рано след година.

А дали биха подали скоро ръка на приятел или пациент? Едва 7% от анкетираните епидемиолози биха се ръкували още сега, 35 на сто имат готовност да го направят отново след 3 до 12 месеца. 46% биха отложили ръкостисканията за повече от година. А 11 на сто казват, че никога повече няма да подадат или да приемат ръка при поздрав. "Надявам се, че този вид поздрав ще отпадне“, пише един от специалистите.

Поставете оценка:
Оценка 2.5 от 10 гласа.

Свързани новини