Неотдавна медии и политици от Великобритания, Австралия и други страни разпространиха новината за документ, който съдържа информация за 1,95 милиона членове на ККП, които са „проникнали“ в западни компании и институции в Китай. Първоначално САЩ проявиха предпазливост, но признаха, че нямат доказателства за извършван от Китай шпионаж, предава Радио Китай.
Британски и австралийски медии съобщиха, че полученият от тях документ е от организация с името „Междупарламентарен алианс за Китай“ (IPAC). Според американски медии тя е създадена по инициатива на американския сенатор Марко Рубио и нейна цел е да „координира политиката спрямо Китай“. 18-те члена на 8 от нейните страни-членки непрекъснато отправят клевети срещу Китай относно свързани с Хонконг, Синдзян, Тибет и други въпроси.
Западни медии и политици разкриват в документа, че в някои дипломатически мисии и чуждестранни компании в Китай са работели или работят членове на ККП. Така те стигат до извода, че Китай се стреми да „проникне“ в делата на други държави.
Всъщност този извод е породен или от невежество, или от лоши намерения. Онези, които познават Китай, знаят, че това е социалистическа държава, ръководена от ККП. В момента ККП има 92 милиона членове. Нормално е някои от тях да работят в чуждестранни представителства или компании в страната. Дори и западните медии признаха, че в момента няма доказателства за шпионаж.
Наскоро Държавният департамент на САЩ постави ограничение за пътуване на членове на ККП и техните близки. Държавният секретар на САЩ Майк Помпео в своя реч отправи злонамерени нападки срещу ККП, а британски и австралийски медии и политици популяризират „списък с членове на ККП“.
Антикитайските сили в западните държави координират действията си в отправянето на провокации. Те се опитват да обвинят Китай в „шпионаж“, за да очернят страната пред международната общност. Но международната общност трябва да е предпазлива към техните идеологически предразсъдъци и идеи от времето на Студената война .