Отидете към основна версия

1 593 11

Фон дер Лайен: Ситуацията е много сериозна, но заради ваксините има надежда

  • ек-
  • ес-
  • коронавирус-
  • ваксини-
  • урсула фон дер лайен-
  • европа-
  • ваксинация-
  • здраве

За няколко месеца в Европа ще разполагаме с повече дози, отколкото можем да използваме

Снимка: БГНЕС/ EPA

В цяла Европа здравната ситуация остава много сериозна. И да, има основание за надежда заради ваксините. Това заяви председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен на съвместната пресконференция с председателя на Европейския съвет Шарл Мишел след видеоконференцията на лидерите на ЕС. Ето го и пълният текст на нейното изявление, предоставен от пресслужбата на ЕК:

В цяла Европа здравната ситуация остава много сериозна. И да, има основание за надежда заради ваксините. Налице е обаче и сериозна причина за безпокойство във връзка с новите варианти на вируса, които наблюдаваме. Ето защо трябва да сме бдителни и да продължим да бъдем решителни в нашия отговор. Трябва да гарантираме доставката на ваксини от фармацевтичните дружества. И трябва да гарантираме бързото и ефикасно използване на наличните ваксини.

Радвам се, че постигнахме съгласие с държавите членки за прилагане на възможно най-голям брой дози през следващите седмици и месеци. Разбира се, за да подкрепим това, работим заедно с Европейската агенция по лекарствата (EMA) и дружествата. Решени сме да осигурим по-голяма предвидимост и стабилност на процеса на изпълнение. Очакваме и скоро да се появят повече ваксини и дози.

Същевременно сме все по-загрижени за различните варианти на вируса. Поради това се нуждаем от много по-добро познаване на действителното присъствие и реалното разпространение на тези варианти, както и къде това се случва на всички възможни места в Европейския съюз. Ето защо се нуждаем от повече тестване и повече секвениране след положителни тестове в целия Европейски съюз. Понастоящем положението е такова, че почти всички държави членки секвенират по-малко от 1 % от положителните тестове. Само две държави членки тестват необходимите около 10 %. Това е твърде малко.

Ето защо трябва да увеличим секвенирането до поне 5 % от всички положителни тестове. Комисията ще подкрепи тези усилия благодарение на капацитета на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията (ECDC) в тази област и с целенасочено финансиране. Няколко думи за граничната ситуация. Наистина, за да запазим външните и вътрешните си граници отворени, се нуждаем от целенасочени мерки, които да ни гарантират безопасността на всички нас. Има увеличение на заразяването в цяла Европа и в същото време гореспоменатите нови варианти се разпространяват в Европа. За да идентифицираме високорисковите райони, ние смятаме, че трябва да прецизираме картографирането си. Затова предлагаме нова „тъмночервена“ категория— тъмночервена зона, която да показва, че на това място вирусът се разпространява на много бързо. От лицата, които пътуват от тъмночервени зони, може да се изисква да направят тест преди заминаването си, както и да се подложат на карантина след пристигането си — това е в рамките на Европейския съюз. И с оглед на много тежката епидемиологична обстановка, всички неналожителни пътувания следва да бъдат силно обезсърчени както в рамките на страната, така и, разбира се, през границите. В същото време е абсолютно необходимо единният пазар да продължи да функционира. Следователно, що се отнася до работниците и стоките от първа необходимост, те трябва да продължат да преминават границите безпроблемно. Това е от първостепенно значение. По отношение на външните граници ще предложим и допълнителни мерки за безопасност. За тези, които пътуват от трети държави с важни пътувания до Европа, ще се нуждаем например от тестване преди заминаването.

И накрая, проведохме някои дискусии относно сертификатите, които трябва да бъдат издавани на лицата, които вече са ваксинирани. Вярвам, че трябва да разграничим два различни въпроса. Първият засяга чисто и просто самата документация. Документацията за ваксинацията е медицинска необходимост. И има световен стандарт за това - всички знаете, че това е жълтата международна сертификация на Световната здравна организация. Вторият въпрос е: За какво можете да използвате този сертификат? Използването на този сертификат трябва да бъде внимателно обмислено. Все още има някои неизвестни променливи, които трябва да се вземат предвид. Например медицинският въпрос: Дали ваксинацията спира предаването на вируса от ваксинираното лице? Нямаме отговор по този въпрос. И колко време ваксинацията е ефективна? И това не знаем със сигурност. И след това политическият въпрос: Как гарантирате, че спазвате правата на лицата, които нямат достъп до ваксина, и какви други алтернативи предлагате на онези, които имат основателни причини да не се ваксинират? И същевременно как защитаваме личните данни на гражданите? Така че тук има доста отворени въпроси. Ето защо по-късно, когато времето е подходящо, ще се нуждаем от задълбочен дебат и консенсус между държавите членки относно възможните други начини на използване на ваксинационния сертификат. Не на последно място - обсъдихме Европа, но не забравяме и останалата част от света.

Пандемията е глобална. За няколко месеца в Европа ще разполагаме с повече дози, отколкото можем да използваме. С разрешението BioNTech и Moderna можем да ваксинираме до 85 % от населението на ЕС — това са 380 милиона души. В същото време други части на света, които са по-бедни, се чувстват изоставени в достъпа до ваксини срещу COVID-19. От самото начало инвестирахме в COVAX — глобалния механизъм за възлагане на обществени поръчки за ваксини. COVAX продължава да бъде най-добрият начин за всеобща солидарност по отношение на ваксините. Но тъй като има глобална надпревара за ваксините, има недостиг в световен мащаб. Предложих механизъм на ЕС да сподели някои от нашите ваксини, докато COVAX успее да достави на бедните държави големи количества. Ваксините, които се договорихме да споделяме като част от „Екип Европа“, могат да се пренасочат чрез COVAX. Можем и трябва да направим това, без да нарушаваме текущите национални планове за ваксиниране и в координация с предприятията. Това също е въпрос на личен интерес. Колкото по-дълго и колкото повече вирусът циркулира в света, толкова по-голям е рискът от мутации и колкото повече рискове за нашето здраве има. Ето защо в наш собствен интерес е също така да споделяме достатъчно рано ваксини с други региони по света.

Поставете оценка:
Оценка 1 от 5 гласа.

Свързани новини