Релокацията на компаниите продължава и по време на пандемията. Именно те са и основната група клиенти, които търсят офиси с площ над 1000 кв.м. Обикновено тези фирми се преместват от офиси, чиято площ до момента е била с 20% до 30% по-голяма.
"ІТ и ВРО ĸoмпaниитe ca eдни oт нaй-нeзaceгнaтитe oт ĸpизaтa. Фaĸт e, чe в мoмeнтa тe пoлзвaт мaĸcимyм 30% oт нaeтитe oфиcи и гoлямa чacт oт cлyжитeлитe им paбoтят oт вĸъщи. Toвa щe имa нeгaтивeн eфeĸт въpxy пaзapa. Haпpимep - ĸoмпaния c изтичaщ дoгoвop пoлзвa дoceгa цялa cгpaдa c плoщ 3500 ĸв. м и ceгa ce зaмиcля дa нaeмe нaй-мнoгo 2000 ĸв. м“, казва Bлaдиcлaв Kaйзepoв, ĸoнcyлтaнт пo бизнec имoти и члeн нa FIABCI-Бългapия, цитиран от телевизия Bloomberg. Той уточнява, че е почти е практика IT компаниите да назначават нови служители, които дори не са стъпвали в офиса, като пращат за подписване договорите по пощата.
Що се отнася до текущата година, то продължаващата пандемия ще доведе до 30% спад в търсенето на тези площи в София, което ще доведе до сериозен стрес в сегмента. Най-засегнати ще останат по-малките офис сгради, в които се отдават под наем помещения с площ от 50 кв.м до 200 кв.м. Там основната група клиенти са малки и микро фирми. За част от тези имоти вече се обмисля преобразуването им в жилищни. Идеята е удачна за сгради с РЗП 300-400 кв.м, които относително лесно могат да се преобразят в 2- и 3-стайни жилища.
Пониженото търсене дава отражение и върху наемните нива. Увелича се и ножицата между офертни цени и тези, на които се сключват договорите. Преди кризата отстъпката е била около 10%, а днес тя е между 20% и 25%.