Отидете към основна версия

8 832 82

4 загадъчни жертви на руската ваксина, десетки са изчезнали

  • руска ваксина-
  • спутник v-
  • коронавирус-
  • ваксина-
  • пандемия-
  • изпитания-
  • жертви

Експертите продължават да посочват пропуски и несъответствия, будещи недоверие

Снимка: БГНЕС/ EPA

В статията на екипа, който стои зад руската ваксина срещу COVID-19, публикувана в сп. Lancet, се казва, че ефективността на препарата "Спутник V" срещу коронавируса е 91.6%. Публикацията съдържа междинни данни от третата фаза на изпитанията на ваксината, предаде News.bg. В научната общност обаче има сериозни съмнения относно коректността на представената информация, посочва германското издание Der Spiegel (Шпигел).

Руската страна се надяваше публикацията в най-престижното медицински списание Lancet да подобри репутацията на ваксината, но експертите продължават да посочват пропуски и несъответствия, будещи недоверие. Още през септември около 40 специалисти, начело с известния молекулярен биолог Енрико Бучи, който оглавява института по научна етика Resis, зададоха множество въпроси за руската ваксина, на които досега няма отговор. Решението на руското правителство да регистрира ваксината за употреба, преди да са завършени трите фази на клинични изпитания, при всички случаи е неприемливо, посочва Бучи.

Институтът Resis анализира данните, съдържащи се и в новата публикация в The Lancet, и посочва редица моменти, които предизвикват съмнения. На първо място експертите посочват липсата на прозрачност. Както световната научна общност, така и тази в Русия няма достъп до данните от процеса на разработване на препарата. Единственият отговор, който учените получиха от руската страна на въпросите си, гласеше: "Департаментът по сигурността ще разгледа запитванията". По думите на Бучи, подобно поведение е възмутително.

По време на третата фаза от изпитанията на "Спутник V" са налице данни за четирима починали, но само за двама от тях са посочени детайли, посочват още от института. Наред с това има разминавания в данните за броя на участниците в клиничните изпитания. В The Lancet са споменати две различни числа - на едно място се твърди, че участниците са 21 977, на друго - 21 862. Въпроси пораждат и данните за ефективността. При 15% от участниците в плацебо групата, на които не е инжектирана ваксина, са се появили антитела на 42-ия ден от изпитанията. Вероятно те са се заразили с коронавируса и прекарали инфекцията безсимптомно, но остава неясно дали този фактор е отчетен при изчисленията.

Не е ясно също защо броят на хората във "ваксинираната група" е доста по-голям по време на междинните изпитания, отколкото в окончателния доклад, публикуван в The Lancet, отбелязват учените. Същевременно в статията постоянно се променя количеството хората, които са се заразили, въпреки че са били ваксинирани със "Спутник V". В "резултатите" се казва, че след 21 дни само при 16 от около 15 хиляди участници е установен коронавирус. В друг раздел на доклада се казва, че случаите COVID-19 в същата група са 61 към 20-ия ден.

Поставете оценка:
Оценка 2.2 от 42 гласа.

Свързани новини