Сан Марино е с едно от най-високите нива на инфекции в света. А ваксина липсва. Бързата помощ от Москва стана истинско спасение за малката държавица. Не всички обаче се радват на този "подарък".
Европейският съюз игнорира руската ваксина Спутник V, но в Сан Марино гледат на нея като на спасение. „Убедени сме, че тя ще ни помогне да намалим броя на новите инфекции, така че отново да видим светлинка в тунела“, заяви шефът на имунизационната кампания Агостино Чекарини.
Всяка помощ в битката срещу Ковид-19 е добре дошла за Сан Марино. В момента миниатюрната държава има едно от най-високите нива на заболеваемост в света - 719 инфекции на 100 000 души в рамките на една седмица. Това е 10 пъти по-висока заболеваемост от тази в Германия.
Решаваща помощ
„Слава на Бога, че в тая ситуация имаме „Спутник“, казва ръководителката на здравната система на Сан Марино Алесандра Бруски. „Имунизационната кампания е решаваща, за да излезе страната от тежката ситуация“, добавя тя. Сан Марино обаче и сам носи вина за сегашните си трудности, посочват експертите. Когато миналата есен в околна Италия всичко беше затворено, за да се ограничи разпространението на вируса, в Сан Марино животът си продължи както преди - магазините, баровете и ресторантите останаха отворени.
Днес само в Чехия заболеваемостта е по-висока от тази в Сан Марино. Тежката ситуация накара малката европейска държавица да използва добрите си контакти с Русия. Москва бързо се отзова на молбите и по спешност изпрати 7500 дози от своята ваксина. „Русия обаче не прави това от любов към ближния“, твърди Игор Пеличиари, който е експерт за Русия в университета Урбино.
„Тази ваксина е като троянски кон. „Спутник“ се доставя в една западноевропейска държава в момент, в който ЕС игнорира руската ваксина, но не толкова по научни, колкото по политически съображения. В това се крие немалка част от символиката на Студената война и от голямата геополитика“, казва той.
Сан Марино е първата западноевропейска държава, която казва „да“ на руския „Спутник". На опасенията, че с доставките на ваксини Русия може да преследва и свои политически цели, в Сан Марино реагират подчертано спокойно. Шефката на здравеопазването Бруски казва: „Ние започнахме последни от всички страни в Европа да ваксинираме населението, а без руската ваксина и това нямаше да е възможно. За нас тази ваксина е от фундаментално значение. Съседна Италия седмици наред не ни доставяше обещаните ваксини.“
Експертът Пеличиари разглежда този въпрос по друг начин: „Русия гледа на „Спутник“ като на външнополитически инструмент, с чиято помощ сключва нови контакти и подновява стари политически приятелства в чужбина“, казва той. Преди няколко години Сан Марино предизвика силно недоумение, когато в противоречие с ЕС, отказа да подкрепи санкциите срещу Русия.
Сделка с голямо символно значение
Сегашната сделка с ваксините Пеличиари коментира така: „Тя има голямо символно значение - най-вече за общественото мнение в самата Русия. Неслучайно информационната агенция Интерфакс отбеляза новината за Сан Марино, подчертавайки, че тя е вече 31-та държава, която избира руската ваксина. Тази символика става още по-силна от това, че в случая говорим за страна, която поддържа тесни контакти с ЕС и НАТО“, посочва политологът.
А руската ваксина междувременно породи и чужди апетити. От съседна Италия през последните дни имало истинска „вълна от обаждания“ по телефона. Тамошни граждани питали дали и те могат да се ваксинират със „Спутник“. Налагало се да им отговарят че това не е възможно, защото ваксината е предназначена само за гражданите на Сан Марино.
Игор Пеличиари обаче не смята, че с доставките на ваксината Москва може да преследва икономически или финансови интереси в Сан Марино. Вярно е, че държавицата е прочута за своята прекалено находчива финансова политика, но в страната няма значими руски дейности в икономиката и финансовия сектор, уверява експертът.