Отидете към основна версия

5 246 22

ЕК: Подгответе се за постепенно премахване на ограниченията

  • ек-
  • ес-
  • европа-
  • коронавирус-
  • ограничения-
  • мерки-
  • пътуване-
  • пандемия

Общият път напред изисква безопасен и устойчив подход в полза на всички европейци

Снимка: Shutterstock

Преди срещата на европейските лидери на 25 март Комисията призовава държавите членки да се подготвят за координиран подход за постепенно премахване на ограниченията, свързани с COVID-19, когато епидемиологичната обстановка позволи това. В прието днес съобщение Комисията очертава пътя напред за балансирана политика и общ подход на ЕС, като посочва какво трябва да направим, за да достигнем по-бързо момента, когато ще можем да възстановим нашия европейски начин на живот и да го направим по безопасен и устойчив начин с контрол върху вируса, предадоха от пресслужбата на ЕК.

Докато епидемиологичната обстановка изисква постоянен контрол до постигането на достатъчен обхват на ваксинирането, в рамките на единния пазар трябва да бъдат създадени условия, за да се даде възможност за безопасно и трайно отваряне, така че гражданите да могат да се възползват от своите права и икономическата и социалната дейност да могат да се възобновят. Това включва въвеждането на цифрово зелено удостоверение, обхващащо ваксинацията, тестването и възстановяването; използването на обща рамка за ответни мерки; насоки за допълнителни стратегии за тестване, като например мониторинг на отпадъчните води за проследяване на вариантите; инвестиции в диагностика и лечение. В съобщението също така се изтъква необходимостта от действия за изграждане на устойчивост в световен мащаб чрез COVAX и механизъм на ЕС за обмен на ваксини.

Заместник-председателят на Комисията Маргаритис Схинас, който отговаря за утвърждаването на европейския начин на живот, заяви: „Общият път напред изисква безопасен и устойчив подход в полза на всички европейци. При премахването на ограниченията трябва да извлечем поуки от 2020 г. и да избегнем вредните и скъпоструващи цикли на отваряне и затваряне. Днешното съобщение включва балансиран пакет от съществуващи и нови мерки. Очакваме одобрението на държавите членки на предстоящото заседание на Европейския съвет. Всеки ден се доближаваме до постигането на целите за ваксиниране и възстановяването на нашия европейски начин на живот.“

Комисарят по въпросите на здравеопазването и безопасността на храните Стела Кириакиду заяви: „Днес предлагаме общ подход на ЕС, който ще ни доведе до постигането на целта ни за повторно отваряне на ЕС по безопасен, устойчив и предвидим начин. Ситуацията с вируса в Европа все още е много трудна и доверието във взетите решения е от решаващо значение. Само чрез съвместен подход можем да се върнем безопасно към изцяло свободното движение в ЕС, въз основа на прозрачни мерки и пълно взаимно доверие.“

Следващите месеци на пандемията от COVID-19 ще изискват решителни действия, за да се гарантира устойчиво и безопасно повторно отваряне на нашите общества и икономики. Необходими са координирани действия на всички равнища, за да се гарантира, че следващите стъпки са възможно най-ефективни за намаляване на разпространението на коронавируса, оказване на подкрепа на гражданите и предприятията и даване на възможност на нашите общества да се върнат към по-нормално положение. ЕС създаде европейски план за готовност в областта на биологичната защита срещу вариантите на COVID-19, наречен „Инкубатор HERA“. Той ще обедини изследователите, биотехнологичните дружества, производителите, регулаторните и публичните органи и ще се занимава с наблюдение на новите варианти, обмен на данни и сътрудничество при адаптирането на ваксините. В дългосрочен план ЕС трябва също така да създаде по-силна рамка за устойчивост и готовност в случай на бъдещи пандемии. Това вече е целта на предложенията за Европейски здравен съюз.

Европейският парламент и Съветът следва да ускорят обсъжданията, да постигнат съгласие по предложението за цифрово зелено удостоверение и да договорят подход за безопасно отваряне въз основа на солидна научна рамка. Европейската комисия ще продължи да подкрепя увеличаването на производството на ваксини и да търси технически решения за повишаване на оперативната съвместимост на националните системи за обмен на данни. Държавите членки следва да ускорят програмите за ваксинация, да гарантират, че временните ограничения са пропорционални и недискриминационни, да определят звена за контакт, които да си сътрудничат при наблюдението на отпадъчните води и да докладват за положените усилия, както и да започнат техническото изпълнение на цифровите зелени удостоверения с оглед на ускореното приемане на предложението. През юни 2021 г., по искане на Европейския съвет, Европейската комисия ще публикува документ относно поуките от пандемията и пътя към по-устойчиво бъдеще.

Поставете оценка:
Оценка 1.8 от 15 гласа.

Свързани новини