Ваксиниране само за 10 минути, вместо за 50: това е целта, която си поставят създателите на Impfplaner 4.0 - новия софтуер, който би трябвало да позволи на личните лекари в Германия да поставят по един милион ваксини ежедневно. Идеята за Impfplaner 4.0 хрумва на доктор Ахим Валау още през декември. Той иска да улесни личните лекари, когато и те започнат да поставят ваксини, още повече, че според доктор Валау те трябва да бъдат двигател на имунизационната кампания. Новият софтуер цели процесът по поставяне на ваксината в лекарския кабинет да бъде максимално ускорен - съвсем навреме, по средата на третата вълна в Германия.
Максимално бързо и ефективно
Основните задачите на Impfplaner 4.0 са четири: събиране на данни, разясняване на рисковете на пациентите, записване на часове за ваксинация и логистика. Софтуерът първо ще събира необходимите данни на хората, които планират да си поставят ваксина. След това ще разяснява потенциалните рискове от нея. Чрез приложението пациентите ще могат да получат информация за имунизацията и по телефона, което допълнително ще ускори процеса - така ще бъде спестена продължителната консултация на място в кабинета. А чрез централна база данни приложението ще определя датата за ваксинация и ще напомня на пациента кога е тя. По този начин всички предварителни стъпки ще бъдат извървени преди часа за ваксиниране. Валау прогнозира, че вместо 180 хиляди ваксини на ден, Германия ще може да поставя до един милион, ако софтуерът се приложи на територията на цялата страна. Причината е, че благодарение на приложението, за да бъде поставена ваксина, ще са необходими само 10 минути в лекарския кабинет, а не 50, както в момента. Доставките на ваксините се увеличават, но бюрокрацията спъва по-бързото им поставяне.
35 хиляди лични лекари поемат щафетата
Софтуерът ще използва изкуствен интелект. Затова ще е необходим и по-малко персонал, което допълнително ще улесни и забърза процеса. Компанията Navatec, която е разработила приложението, изтъква и друго негово преимущество - възможността за поръчка на ваксини. Софтуерът ще следи за това колко ваксини са на склад и къде трябва да бъдат поръчани допълнително дози от препаратите. А и контролът ще се осъществява по-ефективно, отколкото досега - за да не се случва на един пациент да е поставена първата доза от една ваксина, а за втората да го канят с друга.
Личните лекари в Бавария получиха правото да поставят ваксини още от първи април. "На общопрактикуващите лекари може да се има доверие, те знаят кой трябва да бъде защитен с приоритет, обясни министър-председателят на провинцията Маркус Зьодер. През първата седмица от началото на ваксинациите в лекарските кабинети из цялата страна обаче личните лекари ще получат едва 1 милион дози - много по-малко, отколкото в центровете за имунизация. През първите две седмици ваксините ще са все на BioNTech/Pfizer, откъдето Германия е поръчала най-големи количества. Като общопрактикуващ лекар самият Валау смята, че кампанията за ваксиниране може да бъде много по-малко бюрократична, ако в нея участват личните лекари. "Общопрактикуващите медици познават своите пациенти и техните индивидуални нужди - те просто знаят най-добре и следователно е най-уместно те да осъществяват контакта и координацията", казва той.