След шестмесечен локдаун управляващите в Гърция най-после отварят страната. Премиерът Кириакос Мицотакис тези дни оповести специалния план, включващ три фази: на 3 май първо ще отворят заведенията на открито, на 10 май - училищата, а от 15 май всички онези туристи, които са изцяло ваксинирани или имат отрицателен тест за коронавирус, ще могат да почиват в Гърция без карантина. Малко преди телевизионното обръщение на Мицотакис, направено на 21 април, гръцката общественост чу последните твърде тревожни данни за пандемията: 3015 нови инфекции, 831 пациенти на командно дишане, 86 нови смъртни случая. От началото на пандемията досега в Гърция са починали над 9700 болни от COVID-19.
Търпението е изчерпано
В началото на ноември 2020, когато гръцкото правителство обяви строг локдаун, допускащ излизане навън само по крайно належащи причини и след получаване на разрешение чрез текстово съобщение по телефона, строги ограничения за пътуване, дистанционно обучение в училищата и други, броят на новите инфекции беше под 2500 на ден, а броят на пациентите в интензивните отделения отговаряше на половината от сегашния. На този фон е съвсем оправдан въпросът защо Гърция се отваря тъкмо сега. Но никой не иска да го задава открито - даже и гръцката опозиция се въздържа, а обикновено тя редовно обвинява правителството, че се е провалило в битката срещу пандемията. Причината е очевидна: след шестмесечен локдаун търпението на хората е изчерпано, а липсата на работа в някои от най-важните икономически браншове на Гърция поражда у мнозина страхове за бъдещето. Затова никой сега не протестира срещу отварянето на заведенията на открито, кафенетата, ресторантите и кръчмите.
Туризмът - този най-важен източник на приходи за страната - ще може отново да се съживи. Самият Мицотакис изброи в телевизионното си обръщение трите най-важни предпоставки за това - ваксинациите, тестовете и хубавия климат. Онези туристи, които ще посетят страната още през май, ще имат уникалния шанс да разгледат забележителностите спокойно, без наплив от хора. По това време на година Акрополът в Атина се посещава обикновено от над 15 000 души дневно, а в момента там няма дори по хиляда на ден. Откакто съществува масовият туризъм, надали някой е можел да се наслаждава на свещената скала в такава спокойна атмосфера - освен някои президенти и премиери, за чиито посещения са затваряли археологическия обект. Същото важи и за Делфи, Олимпия, Кносос и Епидавър.
Експериментът с нидерландските туристи
Не така привлекателен обаче беше експериментът, който гръцкият туристически бранш си позволи да проведе на остров Родос със 188 нидерландски туристи: между 14 и 18 април те бяха заключени в техния хотел, без възможност да излизат навън. Това показа на гръцките власти, че по този начин в краен случай би могло да се контролира разпространението на заразата. Това улесни решението на упраляващите да отворят страната за чуждестранните туристи. Друга важна предпоставка за отварянето на Гърция изигра решението на правителството да ваксинира всички жители на многобройните малки острови. На островите с по-малко от 10 000 жители беше отменен приоритетният ред за ваксиниране. Всички тамошни жители можеха максимално бързо да се ваксинират, за да рекламират своя остров пред чуждите туристи като "свободен от коронавирус".
От 15 май нататък всички гости на Гърция ще могат да пътуват свободно из страната. В сила обаче остава вечерният час, но той все пак беше изместен - от 21.00 часа на 23.00 часа. Неясно е дали туристите в Гърция ще могат да се радват на културни прояви. Засега няма план-график за отварянето на театрите, концертните зали, клубовете. До второ нареждане са забранени и музикалните изпълнения на живо в таверните, макар че гръцките певци и оркестри отчаяно се нуждаят от приходи.
Великден в Гърция: без целувки по бузите
Засега техните надежди остават напразни, също както и надеждите на онези техни сънародници, които имаха намерение да празнуват Великден с роднините си в провинцията. Поради опасения от нов взрив от зарази правителството разхлабва първите мерки едва след Великден - на 3 май. Целта е ясна: с нищо не бива да се застрашава отварянето на туристическия бранш, защото той създава 25% от гръцкия брутен социален продукт. Малка утеха за разочарованите богомолци: Гръцката православна църква обяви неочаквано гъвкаво решение. Тържествените служби на Велика събота ще бъдат изтеглени в 21.00 вечерта, когато още няма вечерен час, и ще се отслужат в дворовете на църквите на открито. Така хората могат да си запалят свещичка в църквата и да отнесат великденския огън у дома. Някои вероятно ще се чукнат с червени яйца в църковните дворове още преди полунощ, но без традиционните целувки по бузите. Маските и правилото за спазване на дистанция не ги позволяват.
Автор: Каки Бали