Израелското здравно министерство разследва случаи на миокардит във връзка с ваксинациите срещу COVID-19 с препарата на BioNTech/Pfizer. Според предварителни данни от изследване, в страната има "десетки случаи" на миокардит при общо над 5 милиона ваксинирани. Реакцията е настъпила след поставянето на втората доза от ваксината, съобщи израелският координатор на борбата срещу пандемията Нахман Аш. Според информации в израелските медии, повечето пациенти, развили миокардит, са били изписани от болницата в добро състояние. Двама души без придружаващи заболявания - една 22-годишна жена и един 35-годишен мъж - са починали. Но за да бъде потвърдена диагнозата, са необходими допълнителни изследвания, се посочва в информациите.
Какво може да причини миокардит?
Възпаления на сърдечния мускул могат да настъпят във всяка възраст. Често те биват причинявани от вируси, но причина за миокардит могат да бъдат и бактерии, гъбички или паразити. Обикновено възпалението настъпва няколко дни след вирусна инфекция. Чести симптоми са отпадналост, температура, затруднено дишане (задух), болки в гърдите и сърцебиене. Възпалението обаче може да протече и без симптоми. Често то отминава без да оставя последици, но не е изключено и да има такива - например сърдечна слабост. Смъртните случаи са много редки - например заради спиране на сърдечната дейност. Не е ясно дали броят на пациентите с развит миокардит е необичайно висок, както и дали има пряка връзка с ваксинирането. Да се докаже такава връзка обаче е много трудно, тъй като обикновено миокардитът протича без усложнения и може да бъде причинен от различни вируси. В минали години също е имало приблизително същия брой случаи. В новото изследване обаче се говори за петкратно по-висока заболеваемост при младите мъже, пишат израелските медии. При смесени възрастови групи нещата изглеждат така: 1 случай на миокардит на 100 000 ваксинирани. Същевременно при по-младите мъже: 1 случай на миокардит на 20 000 ваксинирани.
Почти 60% от израелците са ваксинирани
От Pfizer са отговорили на запитване на агенция Ройтерс, че са запознати с "наблюденията на израелските служби, свързани с миокардит при млади мъже, ваксинирани с препарата на BioNTech/Pfizer". Посочва се още, че от компанията проучват всички нежелани ефекти, а в случая с миокардита не се забелязва по-висока от нормалната заболеваемост сред населението. "За момента няма никакви индикации за това, че ваксинирането срещу COVID-19 с препарата на BioNTech/Pfizer може да е свързано с повишен риск от възпаление на сърдечния мускул“, посочват още от компанията. Израел е водещ в света по темпове на ваксиниране. Почти 60 процента от 9,3-милионното население на страната вече са ваксинирани с препарата на BioNTech/Pfizer. Опитът дотук показва, че ваксината предотвратява проявата на симптоми на COVID-19, както и по-тежко протичане на болестта.